Monomethylhydrazin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Monomethylhydrazin (MMH)
Strukturní vzorec
Model MMH
Registrační číslo CAS 60-34-4
Sumární vzorec CH6N2
Molární hmotnost 46,07 g/mol
Teplota tání -52 °C
Teplota varu 87 °C
Hustota 0,88 g/cm3

Monomethylhydrazin (zkratka MMH) je těkavá chemická látka podobná hydrazinu. Při pokojové teplotě a tlaku je MMH čirá kapalina s charakteristickým zápachem organických aminů. Je mísitelný s vodou, hydrazinem a nízkomolekulárními alkoholy. Je rozpustný v uhlovodících. Je vysoce toxický, při metabolizaci v organismu vytváří oxid uhelnatý, formaldehyd a metan. Při kontaktu s pokožkou nebo sliznicemi působí poleptání. Po vstřebání dráždí centrální nervový systém, působí křeče a může vést až k hemolýze, poškození jater a rakovině. První pomoc a léčba při zasažení MMH je stejná jako při zasažení hydrazinem.

Monomethylhydrazin se nejčastěji používá jako palivo v raketových motorech na kapalné pohonné látky, nebo při chemických syntézách. V raketových motorech se ho využívá jako bipropelantu (dvousložkové palivo), přičemž se využívají jeho silné redukční schopnosti a druhá složka paliva je volena tak, aby při kontaktu s MMH došlo k samovolnému vznícení (tzv. hypergolické palivo). Prudce reaguje například s fluorem, fluoridem chloritým, tetraoxidem dusíku N2O4 a dýmavou kyselinou dusičnou, přičemž poslední dvě látky jsou v kosmických aplikacích používány nejčastěji. Jeho vysoký bod varu umožňuje dlouhodobé skladování a na rozdíl od jiných paliv pro kosmické aplikace, nepotřebuje složité nádrže, nebo kryogenní technologii.

Díky výše zmíněným vlastnostem se MMH využívá hlavně v menších raketových motorech, jako jsou OMS (Orbital Maneuvering System) raketoplánu Space Shuttle, nebo pohonné systému kosmických sond a satelitů, jejichž mise trvají několik let. Monomethylhydrazin a asymetrický dimethylhydrazin (UDMH) jsou dostatečně stabilní, oproti hydrazinu, a mohou tak být používány v motorech s regenerativním chlazením trysky (viz Raketový motor na kapalné pohonné látky#Chlazení). Směs MMH a UDMH se nazývá Aerozin-50, tuto směs používá motor AJ-10, který pohání druhý stupeň rakety Delta II a v minulosti byl používán jako hlavní motor kosmické lodi Apollo.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Monomethylhydrazine na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Kategorie Monomethylhydrazine ve Wikimedia Commons