Množení rostlin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Množení rostlin je proces umělého nebo přirozeného rozšiřování rostlin.

Pohlavní množení (semeny)[editovat | editovat zdroj]

Tropické ovoce jako je avokádo využívá výhod speciální přípravy semen (zvláště vynalezeno pro určitý druh tropického ovoce)
Zakořeňování jehličnatých řízků v kontrolovaném prostředí

Semena a spory mohou být využity pro reprodukci (například výsev). Semena jsou běžně výsledkem pohlavního rozmnožování daného druhu, právě proto může u semen dojít genetickou změnou k odlišným vlastnostem, než měli rodiče. Některé druhy tvoří semena, která potřebují zvláštní podmínky k vyklíčení, jako je stratifikace. Semena mnoha australských rostlin a rostlin z Jižní Afriky a západu Spojených států potřebují kouř nebo oheň k vyklíčení. Některé rostlinné druhy, včetně mnoha stromů nevytvářejí semena, dokud nedosáhnou dospělosti, která může přijít až za mnoho let. Semena mohou obtížně klíčit a některé rostliny vůbec nevytvářejí semena.

Nepohlavní množení[editovat | editovat zdroj]

Rostliny mají množství mechanismů pro nepohlavní nebo vegetativní rozmnožování. Některé z nich jsou výhodou pro pěstitele nebo zahradníky k rychlému rozdvojení a klonování rostlin. Lidé dále používají způsobů, které rostliny přirozeně nepoužívají, jako jsou tkáňové kultury a roubování. Rostliny jsou reprodukovány použitím materiálu z jedné rodičovské rostliny a proto neprobíhá výměna genetického materiálu, proto metody vegetativního množení téměř vždy produkují rostliny, které jsou identické s rodiči. Vegetativní rozmnožování používá vegetativní části, kořeny, kmeny a listy. Proto je množení přes nepohlavní semena nebo apoximii nepohlavní rozmnožování ale ne vegetativní množení.

Techniky pro vegetativní množení obsahují:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Plant propagation na anglické Wikipedii.


Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]