Mistrovství světa v rychlobruslení ve sprintu mužů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Mistrovství světa v rychlobruslení ve sprintu mužú je každoročně pořádáno Mezinárodní bruslařskou unií od roku 1970 společně se ženským šampionátem. Závodí se ve dvou dnech, každý den závodníci absolvují závod na 500 m a na 1 000 m. Časy se pomocí samalog systému přepočítají na body a vyhrává závodník s nejmenším počtem bodů.

Medailisté[editovat | editovat zdroj]

Rok Místo Zlato Stříbro Bronz
1970 West Allis SSSR Valerij Muratov Japonsko Kejiči Suzuki Norsko Magne Thomassen
1971 Inzell Německo Erhard Keller Švédsko Ove König Nizozemsko Ard Schenk
1972 Eskilstuna Finsko Leo Linkovesi SSSR Valerij Muratov Nizozemsko Ard Schenk
1973 Oslo SSSR Valerij Muratov Nizozemsko Jos Valentijn Nizozemsko Eppie Bleeker
1974 Innsbruck Norsko Per Bjørang Japonsko Masaki Suzuki Nizozemsko Eppie Bleeker
1975 Göteborg SSSR Alexandr Safronov SSSR Jevgenij Kulikov SSSR Valerij Muratov
1976 Západní Berlín Švédsko Johan Granath USA Dan Immerfall USA Peter Mueller
1977 Alkmaar USA Eric Heiden USA Peter Mueller SSSR Jevgenij Kulikov
1978 Lake Placid USA Eric Heiden Norsko Frode Rønning Švédsko Johan Granath
1979 Inzell USA Eric Heiden Kanada Gaétan Boucher Norsko Frode Rønning
1980 West Allis USA Eric Heiden Kanada Gaétan Boucher USA Tom Plant
1981 Grenoble Norsko Frode Rønning SSSR Sergej Chlebnikov SSSR Anatolij Medennikov
1982 Alkmaar SSSR Sergej Chlebnikov Kanada Gaétan Boucher Norsko Frode Rønning
1983 Helsinky Japonsko Akira Kuroiwa SSSR Pavel Pegov Nizozemsko Hilbert van der Duim
1984 Trondheim Kanada Gaétan Boucher SSSR Sergej Chlebnikov Norsko Kai Arne Engelstad
1985 Heerenveen SSSR Igor Železovskij Kanada Gaétan Boucher USA Dan Jansen
1986 Karuizawa SSSR Igor Železovskij USA Dan Jansen Japonsko Akira Kuroiwa
1987 Sainte Foy Japonsko Akira Kuroiwa USA Nick Thometz Japonsko Jukihiro Mitani
1988 West Allis USA Dan Jansen NDR Uwe-Jens Mey USA Eric Flaim
1989 Heerenveen SSSR Igor Železovskij NDR Uwe-Jens Mey SSSR Andrej Bachvalov
1990 Tromsø Jižní Korea Pa Ki-tche SSSR Andrej Bachvalov SSSR Igor Železovskij
1991 Inzell SSSR Igor Železovskij Německo Uwe-Jens Mey Japonsko Tošijuki Kuroiwa
1992 Oslo SNS Igor Železovskij USA Dan Jansen Japonsko Tošijuki Kuroiwa
1993 Ikaho Bělorusko Igor Železovskij Japonsko Jasunori Mijabe Japonsko Hirojasu Šimizu
1994 Calgary USA Dan Jansen Rusko Sergej Klevčenja Japonsko Džun'iči Inoue
1995 Milwaukee Jižní Korea Kim Jun-man Japonsko Hirojasu Šimizu Japonsko Jasunori Mijabe
1996 Heerenveen Rusko Sergej Klevčenja Japonsko Hirojasu Šimizu Japonsko Manabu Horii
1997 Hamar Rusko Sergej Klevčenja Norsko Roger Strøm USA Casey FitzRandolph
1998 Berlín Nizozemsko Jan Bos Kanada Jeremy Wotherspoon Nizozemsko Erben Wennemars
1999 Calgary Kanada Jeremy Wotherspoon Nizozemsko Jan Bos Japonsko Hirojasu Šimizu
2000 Soul Kanada Jeremy Wotherspoon Kanada Mike Ireland Japonsko Hirojasu Šimizu
2001 Inzell Kanada Mike Ireland Japonsko Hirojasu Šimizu Kanada Jeremy Wotherspoon
2002 Hamar Kanada Jeremy Wotherspoon USA Casey FitzRandolph Kanada Mike Ireland
2003 Calgary Kanada Jeremy Wotherspoon Nizozemsko Gerard van Velde Nizozemsko Erben Wennemars
2004 Nagano Nizozemsko Erben Wennemars Kanada Jeremy Wotherspoon Kanada Mike Ireland
2005 Salt Lake City Nizozemsko Erben Wennemars Kanada Jeremy Wotherspoon USA Joey Cheek
2006 Heerenveen USA Joey Cheek Rusko Dmitrij Dorofejev Nizozemsko Jan Bos
2007 Hamar Jižní Korea I Kjo-hjuk Finsko Pekka Koskela USA Shani Davis
2008 Heerenveen Jižní Korea I Kjo-hjuk Kanada Jeremy Wotherspoon Jižní Korea Mun Čun
2009 Moskva USA Shani Davis Japonsko Keiičiró Nagašima Nizozemsko Simon Kuipers
2010 Obihiro Jižní Korea I Kjo-hjuk Jižní Korea I Kang-sok Japonsko Keiičiró Nagašima
2011 Heerenveen Jižní Korea I Kjo-hjuk Jižní Korea Mo Tche-pom USA Shani Davis
2012 Calgary Nizozemsko Stefan Groothuis Jižní Korea I Kjo-hjuk Jižní Korea Mo Tche-pom
2013 Salt Lake City Nizozemsko Michel Mulder Finsko Pekka Koskela Nizozemsko Hein Otterspeer
2014 Nagano Nizozemsko Michel Mulder USA Shani Davis Austrálie Daniel Greig
2015 Astana
2016 Soul

Medailové pořadí závodníků[editovat | editovat zdroj]

V tabulce jsou uvedeny pouze závodníci, kteří získali nejméně 1 zlatou medaili.

Pořadí Jméno Zlato Stříbro Bronz Celkem
1. SSSR/SNS/Bělorusko Igor Železovskij 6 0 1 7
2. Kanada Jeremy Wotherspoon 4 4 1 9
3. Jižní Korea I Kjo-hjuk 4 1 0 5
4. USA Eric Heiden 4 0 0 4
5. USA Dan Jansen 2 2 1 5
6. SSSR Valerij Muratov 2 1 1 4
7. Rusko Sergej Klevčenja 2 1 0 3
8. Nizozemsko Erben Wennemars 2 0 2 4
9. Japonsko Akira Kuroiwa 2 0 1 3
10. Nizozemsko Michel Mulder 2 0 0 2
11. Kanada Gaétan Boucher 1 4 0 5
12. SSSR Sergej Chlebnikov 1 2 0 3
13. Norsko Frode Rønning 1 1 2 4
13. Kanada Mike Ireland 1 1 2 4
13. USA Shani Davis 1 1 2 4
16. Nizozemsko Jan Bos 1 1 1 3
17. Švédsko Johan Granath 1 0 1 2
17. USA Joey Cheek 1 0 1 2
19. Norsko Per Bjørang 1 0 0 1
19. Nizozemsko Stefan Groothuis 1 0 0 1
19. Německo Erhard Keller 1 0 0 1
19. Jižní Korea Kim Jun-man 1 0 0 1
19. Finsko Leo Linkovesi 1 0 0 1
19. Jižní Korea Pa Ki-tche 1 0 0 1
19. SSSR Alexandr Safronov 1 0 0 1

Medailové pořadí zemí[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Země Zlato Stříbro Bronz Celkem
1. USAUSA USA 8 7 8 23
2. SSSRSSSR Sovětský svaz 8 6 5 19
3. KanadaKanada Kanada 6 9 3 18
4. Jižní KoreaJižní Korea Jižní Korea 6 3 2 11
5. NizozemskoNizozemsko Nizozemsko 6 3 10 19
6. JaponskoJaponsko Japonsko 2 7 11 20
7. NorskoNorsko Norsko 2 2 4 8
8. RuskoRusko Rusko 2 2 0 4
9. FinskoFinsko Finsko 1 2 0 3
10. ŠvédskoŠvédsko Švédsko 1 1 1 3
11. NěmeckoNěmecko Německo 1 1 0 2
12. BěloruskoBělorusko Bělorusko 1 0 0 1
12. SNSSNS SNS 1 0 0 1
14. NDRNDR NDR 0 2 0 2
15. AustrálieAustrálie Austrálie 0 0 1 1

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku World Sprint Speed Skating Championships for Men na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]