Mistrovství světa v rychlobruslení ve sprintu mužů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Mistrovství světa v rychlobruslení ve sprintu mužú je každoročně pořádáno Mezinárodní bruslařskou unií od roku 1970 společně se ženským šampionátem. Závodí se ve dvou dnech, každý den závodníci absolvují závod na 500 m a na 1 000 m. Časy se pomocí samalog systému přepočítají na body a vyhrává závodník s nejmenším počtem bodů.

Medailisté[editovat | editovat zdroj]

Rok Místo Zlato Stříbro Bronz
1970 West Allis Sovětský svaz Valerij Muratov Japonsko Kejiči Suzuki Norsko Magne Thomassen
1971 Inzell Německo Erhard Keller Švédsko Ove König Nizozemsko Ard Schenk
1972 Eskilstuna Finsko Leo Linkovesi Sovětský svaz Valerij Muratov Nizozemsko Ard Schenk
1973 Oslo Sovětský svaz Valerij Muratov Nizozemsko Jos Valentijn Nizozemsko Eppie Bleeker
1974 Innsbruck Norsko Per Bjørang Japonsko Masaki Suzuki Nizozemsko Eppie Bleeker
1975 Göteborg Sovětský svaz Alexandr Safronov Sovětský svaz Jevgenij Kulikov Sovětský svaz Valerij Muratov
1976 Západní Berlín Švédsko Johan Granath USA Dan Immerfall USA Peter Mueller
1977 Alkmaar USA Eric Heiden USA Peter Mueller Sovětský svaz Jevgenij Kulikov
1978 Lake Placid USA Eric Heiden Norsko Frode Rønning Švédsko Johan Granath
1979 Inzell USA Eric Heiden Kanada Gaétan Boucher Norsko Frode Rønning
1980 West Allis USA Eric Heiden Kanada Gaétan Boucher USA Tom Plant
1981 Grenoble Norsko Frode Rønning Sovětský svaz Sergej Chlebnikov Sovětský svaz Anatolij Medennikov
1982 Alkmaar Sovětský svaz Sergej Chlebnikov Kanada Gaétan Boucher Norsko Frode Rønning
1983 Helsinky Japonsko Akira Kuroiwa Sovětský svaz Pavel Pegov Nizozemsko Hilbert van der Duim
1984 Trondheim Kanada Gaétan Boucher Sovětský svaz Sergej Chlebnikov Norsko Kai Arne Engelstad
1985 Heerenveen Sovětský svaz Igor Železovskij Kanada Gaétan Boucher USA Dan Jansen
1986 Karuizawa Sovětský svaz Igor Železovskij USA Dan Jansen Japonsko Akira Kuroiwa
1987 Sainte Foy Japonsko Akira Kuroiwa USA Nick Thometz Japonsko Jukihiro Mitani
1988 West Allis USA Dan Jansen Německá demokratická republika Uwe-Jens Mey USA Eric Flaim
1989 Heerenveen Sovětský svaz Igor Železovskij Německá demokratická republika Uwe-Jens Mey Sovětský svaz Andrej Bachvalov
1990 Tromsø Jižní Korea Pe Ki-tche Sovětský svaz Andrej Bachvalov Sovětský svaz Igor Železovskij
1991 Inzell Sovětský svaz Igor Železovskij Německo Uwe-Jens Mey Japonsko Tošijuki Kuroiwa
1992 Oslo Společenství nezávislých států Igor Železovskij USA Dan Jansen Japonsko Tošijuki Kuroiwa
1993 Ikaho Bělorusko Igor Železovskij Japonsko Jasunori Mijabe Japonsko Hirojasu Šimizu
1994 Calgary USA Dan Jansen Rusko Sergej Klevčenja Japonsko Džun'iči Inoue
1995 Milwaukee Jižní Korea Kim Jun-man Japonsko Hirojasu Šimizu Japonsko Jasunori Mijabe
1996 Heerenveen Rusko Sergej Klevčenja Japonsko Hirojasu Šimizu Japonsko Manabu Horii
1997 Hamar Rusko Sergej Klevčenja Norsko Roger Strøm USA Casey FitzRandolph
1998 Berlín Nizozemsko Jan Bos Kanada Jeremy Wotherspoon Nizozemsko Erben Wennemars
1999 Calgary Kanada Jeremy Wotherspoon Nizozemsko Jan Bos Japonsko Hirojasu Šimizu
2000 Soul Kanada Jeremy Wotherspoon Kanada Mike Ireland Japonsko Hirojasu Šimizu
2001 Inzell Kanada Mike Ireland Japonsko Hirojasu Šimizu Kanada Jeremy Wotherspoon
2002 Hamar Kanada Jeremy Wotherspoon USA Casey FitzRandolph Kanada Mike Ireland
2003 Calgary Kanada Jeremy Wotherspoon Nizozemsko Gerard van Velde Nizozemsko Erben Wennemars
2004 Nagano Nizozemsko Erben Wennemars Kanada Jeremy Wotherspoon Kanada Mike Ireland
2005 Salt Lake City Nizozemsko Erben Wennemars Kanada Jeremy Wotherspoon USA Joey Cheek
2006 Heerenveen USA Joey Cheek Rusko Dmitrij Dorofejev Nizozemsko Jan Bos
2007 Hamar Jižní Korea I Kju-hjok Finsko Pekka Koskela USA Shani Davis
2008 Heerenveen Jižní Korea I Kju-hjok Kanada Jeremy Wotherspoon Jižní Korea Mun Čun
2009 Moskva USA Shani Davis Japonsko Keiičiró Nagašima Nizozemsko Simon Kuipers
2010 Obihiro Jižní Korea I Kju-hjok Jižní Korea I Kang-sok Japonsko Keiičiró Nagašima
2011 Heerenveen Jižní Korea I Kju-hjok Jižní Korea Mo Tche-pom USA Shani Davis
2012 Calgary Nizozemsko Stefan Groothuis Jižní Korea I Kju-hjok Jižní Korea Mo Tche-pom
2013 Salt Lake City Nizozemsko Michel Mulder Finsko Pekka Koskela Nizozemsko Hein Otterspeer
2014 Nagano Nizozemsko Michel Mulder USA Shani Davis Austrálie Daniel Greig
2015 Astana Rusko Pavel Kuližnikov Nizozemsko Hein Otterspeer Rusko Alexej Jesin
2016 Soul
2017 Calgary

Medailové pořadí závodníků[editovat | editovat zdroj]

V tabulce jsou uvedeny pouze závodníci, kteří získali nejméně dvě zlaté medaile.

Pořadí Jméno Zlato Stříbro Bronz Celkem
1. Sovětský svaz/Společenství nezávislých států/Bělorusko Igor Železovskij 6 0 1 7
2. Kanada Jeremy Wotherspoon 4 4 1 9
3. Jižní Korea I Kju-hjok 4 1 0 5
4. USA Eric Heiden 4 0 0 4
5. USA Dan Jansen 2 2 1 5
6. Sovětský svaz Valerij Muratov 2 1 1 4
7. Rusko Sergej Klevčenja 2 1 0 3
8. Nizozemsko Erben Wennemars 2 0 2 4
9. Japonsko Akira Kuroiwa 2 0 1 3
10. Nizozemsko Michel Mulder 2 0 0 2

Medailové pořadí zemí[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Země Zlato Stříbro Bronz Celkem
1. USAUSA USA 8 7 8 23
2. Sovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz 8 6 5 19
3. KanadaKanada Kanada 6 9 3 18
4. NizozemskoNizozemsko Nizozemsko 6 4 10 20
5. Jižní KoreaJižní Korea Jižní Korea 6 3 2 11
6. RuskoRusko Rusko 3 2 1 6
7. JaponskoJaponsko Japonsko 2 7 11 20
8. NorskoNorsko Norsko 2 2 4 8
9. FinskoFinsko Finsko 1 2 0 3
10. ŠvédskoŠvédsko Švédsko 1 1 1 3
11. NěmeckoNěmecko Německo 1 1 0 2
12. BěloruskoBělorusko Bělorusko 1 0 0 1
12. Společenství nezávislých státůSpolečenství nezávislých států Společenství nezávislých států 1 0 0 1
14. Německá demokratická republikaNěmecká demokratická republika Německá demokratická republika 0 2 0 2
15. AustrálieAustrálie Austrálie 0 0 1 1

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku World Sprint Speed Skating Championships for Men na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]