Mistr vyšebrodského oltáře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Meister von Hohenfurth 002.jpg

Mistr Vyšebrodského oltáře je označení pro českého malíře vrcholné gotiky, kterého zatím neznáme jménem. Tento anonym se poučil na italské gotické malbě Giottova okruhu a pracoval ve 40. až 50. letech 14. století v Praze na dvoře císaře Karla IV. i pro další objednavatele.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Stěžejním dílem Mistra Vyšebrodského oltáře a jeho dílny je devět deskových maleb z hlavního oltáře klášterního kostela cisterciáků ve Vyšším Brodě. Dnes je oltář v majetku Národní galerie v Praze a je vystaven v Anežském klášteře. Oltářní archa byla zhotovena kolem roku 1350. Oltářní desky jsou malovány temperou na dřevě s křídovým podkladem; dřevěné desky jsou vzadu spojeny svlaky. Námětem je christologický cyklus, podaný ve třech liniích. Výjevy ve spodní úrovni zachycují radostné události ze života Krista (Zvěstování, Narození, Klanění tří králů), v prostřední linii se nacházejí pašijové výjevy (Kristus na hoře Olivetské, Ukřižování, Oplakávání) a v horní linii jsou to výjevy mystické (Zmrtvýchvstání, Nanebevstoupení, Seslání Ducha svatého).

Dále jsou Mistru Vyšebrodského oltáře přisuzovány deskové malby milostných madon: Madona vyšehradská, Madona zbraslavská, Madona strahovská a Madona z Veveří. Podle jeho předlohy či pod jeho vlivem vznikly také některé figurální výšivky, například Antependium z Pirny.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jaroslav PEŠINA: Mistr Vyšebrodského cyklu. Praha 1982, 239 stran.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]