Mistr vyšebrodského oltáře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Meister von Hohenfurth 002.jpg

Mistr Vyšebrodského oltáře je označení pro českého malíře vrcholné gotiky, kterého zatím neznáme jménem. Tento anonym se poučil na italské gotické malbě Giottova okruhu a pracoval ve 40. až 50. letech 14. století v Praze na dvoře císaře Karla IV. i pro další objednavatele.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Stěžejním dílem Mistra Vyšebrodského oltáře a jeho dílny je devět deskových maleb z hlavního oltáře klášterního kostela cisterciáků ve Vyšším Brodě. Dnes je oltář v majetku Národní galerie v Praze a je vystaven v Anežském klášteře. Oltářní archa byla zhotovena kolem roku 1350. Donátorem obrazů byl Petr I. z Rožmberka, který je ve scéně Narození Páně zachycen klečící v pravém dolním rohu.[1]

Oltářní desky jsou malovány temperou na dřevě s křídovým podkladem; dřevěné desky jsou vzadu spojeny svlaky. Námětem je christologický cyklus, podaný ve třech liniích. Výjevy ve spodní úrovni zachycují radostné události ze života Krista (Zvěstování,[2] Narození, Klanění tří králů), v prostřední linii se nacházejí pašijové výjevy (Kristus na hoře Olivetské, Ukřižování, Oplakávání) a v horní linii jsou to výjevy mystické (Zmrtvýchvstání, Nanebevstoupení, Seslání Ducha svatého).

Mistr vyšebrodského oltáře je autorem výjevu Zvěstování a Narození Páně, dalších pět desek maloval jiný umělec. Desky Nanebevstoupení a Seslání Ducha svatého jsou dílem třetího malíře, který byl ještě ovlivněn tradičním byzantským uměním.[1]

Dále jsou Mistru Vyšebrodského oltáře přisuzovány deskové malby milostných madon: Madona vyšehradská,[3] Madona zbraslavská, Madona strahovská,[4] Madona římská[5] a Madona z Veveří.[6] Podle jeho předlohy či pod jeho vlivem vznikly také některé figurální výšivky, například Antependium z Pirny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b František Dvořák, Stručný přehled vývoje uměleckých slohů v českých zemích, Pražská scéna 2010, s. 47
  2. Zvěstování (detail)
  3. Madona vyšehradská
  4. Strahovská madona
  5. Mistr vyšebrodského oltáře: Madona římská
  6. Madona z Veveří

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jaroslav PEŠINA: Mistr Vyšebrodského cyklu. Praha 1982, 239 stran.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]