Mirjam Müller Landa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mirjam Müller Landa na Stavebním veletrhu v Brně, 24. dubna 2008.

Mirjam Müller Landa (* 13. dubna 1969, Kolín nad Rýnem, Německo) je v Česku žijící německá režisérka a scenáristka, manželka Daniela Landy.

Mirjam Müller se v roce 1990 vdala za zpěváka a automobilového závodníka Daniela Landu, se kterým má tři dcery – Anastázii a dvojčata Roxanu a Rozálii. V polovině 90. let absolvovala filmovou a televizní režii na FAMU v Praze, za své studentské snímky byla dvakrát oceněna Cenou Českého literárního fondu. V roce 1995 režírovala inscenaci Zvláštní schopnosti. S manželem spolupracuje – režírovala videoklipy Protestsong z alba Neofolk, Dies Irae z alba Rockquiem, Smrtihlav ze stejnojmenného alba, Ztracení hoši z alba Chcíply dobrý víly a řadu dalších. Režírovala také videoklipy skupin Olympic, Arakain a další. Společně také v roce 1996 připravili scénář a hudbu muzikálu Krysař, později režírovala muzikál Tajemství. Pro stanici HBO natočila řadu reportáží, jako režisérka se podílela na živém vysílání pořadu Prima jízda televizní stanice Prima.

V roce 2006 během letních divadelních prázdnin natočila v pražském Divadle Kalich svůj první celovečerní film Kvaska. Snímek z prostředí zákulisí muzikálů vypráví příběh mladého vězně, který uteče z vězení, aby se přiblížil muzikálové hvězdě Karin, své vysněné lásce. Film je pojmenovaný podle alkoholického nápoje, který si z nouze vyrábějí vězni z cukru a chleba.[1][2]

Podporuje také Nadaci Malina natáčením instruktážních videokazet s tematikou bezpečnosti v dopravě – pro dospělé Bourá jen blb a Auto je zbraň, pro děti Bezpečná cesta, Červený blesk a Soutěž.

V létě 2010 natočila spolu s manželem film Tacho, který se odehrává během Nitranské rallye a je o automobilovém závodníkovi, který se snaží vyhrát svůj životní závod. Film je pojmenován podle německého názvu pro tachometr.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Landovi chystají teenagerskou Kvasku. Aktualne.cz [online]. 2006-08-26 10:00 SEČ [cit. 2008-04-28]. Dostupné online.  
  2. Landová se pochlapila. Je tady s Kvaskou. Aktualne.cz [online]. 2006-12-13 12:38 SEČ [cit. 2008-04-28]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]