Miloš Šejn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
prof. PhDr. Miloš Šejn
Miloš Šejn, 2022
Miloš Šejn, 2022
Narození10. srpna 1947 (76 let)
Jablonec nad Nisou
ZeměČeskoslovensko
Národnostčeská
VzděláníFilozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Alma materAkademie výtvarných umění v Praze
Povoláníumělec, malíř, performer, fotograf, multimédia, site-specific instalace, autor, pedagog
RodičeAlois Šejn otec
Vlasta Šejnová roz. Náhlovská matka
Manžel(ka)Věra Šejnová roz. Machová (https://www.divokevino.cz/2306/sejnova.php)
DětiRadana
, Petr, Klára
PříbuzníBohumír Šejn strýc (https://www.kosmas.cz/autor/7348/bohumir-sejn/)
Hnutíkonceptuální umění, procesuální umění, pohyblivý obraz, performance
Měkkohlaví, 1988–1990 (https://www.artlist.cz/skupiny/mekkohlavi-4901/)
Spolek výtvarných umělců Mánes, 2005–2017
Umělecká beseda, od 2018
Klub konkrétistů, od 2018
Významná dílaSluneční hora, 2014 (https://sejn.cz/works/works-in-public-space/solar-mountain-2008-2014)
OceněníGrafika roku 2018, Hollar
PodpisPodpis
Webová stránkahttps://sejn.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Miloš Šejn: Zelený muž, 2003

Miloš Šejn (10. srpna 1947 Jablonec nad Nisou) je český umělec, intermediální tvůrce a pedagog, jehož práce jsou zastoupeny v mnoha významných sbírkách moderního českého a světového výtvarného umění. Patří k průkopníkům evropské intermediální a performativní tvorby.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narozen 1947 v Jablonci nad Nisou, absolvoval filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze v roce 1975 (dějiny umění a estetika - prof. Petr Wittlich, Doc. Miloš Jůzl / výtvarná výchova na FFUK - Doc. Zdeněk Sýkora). V letech 1975–1989 působil jako kurátor v Galerii moderního umění v Hradci Králové. Roku 1976 doktorát filozofie, 1990 jmenován docentem, 1991 jmenován profesorem malířství. V letech 1990–2011 působil jako vedoucí pedagog intermediálního ateliéru na Akademii výtvarných umění v Praze a jako hostující pedagog na akademiích v Aix-en-Provance, Carraře, Haagu, Ljubljani, Neapoli, Stuttgartu a Vídni. Od roku 2015 dosud je vedoucím ateliéru Design prostoru / interiéru na ART & DESIGN INSTITUTu v Praze, první soukromé vysoké škole uměleckého zaměření v České republice – ADI.cz

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Od druhé poloviny 60. let pracuje v oblastech vizuálního umění a performance, od roku 1995 dosud vede multioborový projekt výzkumu vztahů těla a místa Bohemiae Rosa. V současnosti se zaměřuje na okamžité kreativní možnosti, vycházející ze vztahů historické humanizované krajiny a celistvé přírody. Vědomě laboruje oblastmi expresívního jazyka mezi textem, výtvarnou stopou, tělovým pohybem, hlasem a expanzí do prostoru. Výsledkem jsou fotografické série, experimentální film, kresby, malby, objekty, grafika, autorské knihy, scénografie, texty, videa, multimediální a zvukové kompozice, instalace / architektura a komplexní tělové či synergické intervence se světem v jejich nesčetných podobách. Performuje formou osobních rituálů, site specific projektů, divadelních událostí, kolektivních realizací a festivalů v Česku i zahraničí (D, F, FIN, I, IRL, IS, N, NL, PL, SK, SWE…).

Jedna z vrstev jeho tvorby je v odborné literatuře označována termíny konceptuální a postkonceptuální umění.

Do mezinárodního kontextu bylo jeho dílo uvedeno řadou výstav či performancí, například na mezioborovém festivalu Milanopoesia v Milánském Spazio Ansaldo v roce 1991 či na výstavě tělového umění L‘art au Corps v MAC muzeu Marseille v roce 1997, v České republice na výstavě Tváře v pražském Rudolfinu v roce 2012, sólově pak zejména v Galerii ifa v Berlíně v roce 1995, v Královském muzeu v Uppsale v roce 2010 nebo v Palazzo Grassi v Benátkách roku 2013.

Jeho díla jsou od roku 1970 prezentována v řadě galerií v Evropě i v zámoří, např.: Nouveau Théatre a Ville de Luxembourg, ifa Galerie Berlin, Zentrum für Kunst und Medientechnologie Karlsruhe, Ludvig Forum für Internationale Kunst Aachen, MAC Musées d'Art Contemporain Marseille, Mücsarnok Budapest, Manggha Museum Kraków, Uppsala Art Museum, Palazzo Grassi Venice, MFAH Museum of Fine Arts Houston, IMA Indianopolis Museum of Art, MoMA PS1 New York, Národní galerie v Praze, Moravská galerie v Brně, DOX Praha, GHMP Praha…
 Trvalé nebo procesuální krajinářské realizace má kromě České republiky také ve Francii a Německu. S krajinou pracoval rovněž v Aljašce, Norsku, Švédsku, Nizozemsku, Itálii, Polsku, Rakousku, Slovinsku, Chorvatsku, Irsku, Islandu…

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]