Microsoft Excel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Microsoft Excel
Logo
Vývojář Microsoft
Aktuální verze 2013 (2013)
Operační systém Microsoft Windows, Mac OS a Mac OS X
Typ softwaru Tabulkový procesor
Licence Proprietární
Lokalizace Česká Microsoft Excel – tabulková aplikace
Web http://office.microsoft.com
Český web www.microsoft.com/cze/office/excel/

Microsoft Excel je tabulkový procesor od firmy Microsoft pro operační systém Microsoft Windows a počítače Macintosh. Už od verze 5 z roku 1993 má dominantní postavení na trhu. Dnes se prodává hlavně jako součást kancelářského balíku Microsoft Office. Jeho hlavním konkurentem je Calc, který je součástí balíku kancelářských aplikací OpenOffice.org.

V počátcích vývoje musel být Excel označován jako „Microsoft Excel“ v důsledku sporů o ochranou známku, později se běžně přešlo k používání také prostého označení „Excel“.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Microsoft vstoupil na trh tabulkových kalkulátorů v roce 1982 s programem nazvaným Multiplan, který byl ve své době velmi rozšířený na počítačích s operačním systémem CP/M. V prostředí počítačů řízených systémem MS-DOS prohrál v souboji s Lotusem 1-2-3. To vyvolalo rozhodnutí zahájit vývoj nového typu tabulkového kalkulátoru nazvaného Excel s cílem dosáhnout řešení, které řečeno slovy Douga Klundera „bude umět vše, co umí Lotus 1-2-3 a bude to umět lépe“.

První verze pro Macintosh vyšla v roce 1985. MS Excel byl první program, jehož GUI využívalo rozbalovacích menu ovládaných klikáním myší. Práce s ním byla mnohem pohodlnější, než v kterémkoli DOSovém programu. Rovněž se např. dalo psát ve 256 fontech. Mnoho lidí si kvůli němu koupilo počítač Macintosh. Později – v listopadu 1987, kdy byl uveden jako jedna z prvních aplikací pro MS Windows – byl jedním z hlavních programů, které táhly uživatele k používání nového operačního systému Windows. Tato verze byla z důvodu sjednocení s verzí pro Mac označena jako 2.0 – neexistuje tedy žádný Excel 1.0 pro Windows. Od roku 1988 již překonával v prodejnosti hlavního konkurenta Lotus 1-2-3. V roce 1989 Windows 3.0 dosáhlo širokého rozšíření a přesto až do léta 1992 se neobjevil jediný konkurenční tabulkový procesor pro MS Windows.

V roce 1993 Microsoft přidal podporu pro Visual Basic for Applications (VBA), čímž umožnil široké využití maker, ale zároveň umožnil údajné šíření makrovirů. V tomto roce také vyšla první verze balíku kancelářských aplikací Microsoft Office s textovým editorem Microsoft Wordem a prezentačním editorem Microsoft PowerPointem, kde bylo upraveno uživatelské grafické rozhraní podle vzoru Excelu.

Verze 5.0 až 9.0 obsahovaly různé Easter eggs – skryté „bonusy“.

Aktuální verze Excelu pro prostředí Windows nese označení Microsoft Office Excel 2013. Aktuální verze Excelu pro platformu Mac OS je označena jako Microsoft Excel 2011


V Excelu jsou pro programování výpočtů k dispozici jak běžné aritmetické operace, tak přes 300 matematických, statistických, vyhledávacích a textových funkcí, např.

  • logické funkce nahrazují především logické operace, např. KDYŽ, A, NE nebo NEBO.
  • vyhledávací a odkazovací (vytyčovací) funkce, které umožňují přebírat výsledky (hodnoty) k dalšímu zpracování, např. INDEX, VYHLEDAT, SVYHLEDAT, NEPŘÍMÝ.ODKAZ nebo POSUN
  • matematické funkce, např. SUMA, s podmíněnými zápočty, jako SUMIF nebo COUNTIF
  • textové (řetězcové) funkce, např. MALÉ, DOSADIT, ZLEVA, HLEDAT, CONCATENATE
  • funkce pro práci s komplexními čísly,
  • statistické funkce, např. PRŮMĚR, MAX, MEDIAN, POČET

Operace nabízí nejen běžné aritmetické např. násobení, sčítání, umocňování, ale i nerovnostní s Booleovským výsledkem.

Pořadí výpočtů ve vzorcích zachovává běžné zvyklosti a navíc je může uživatel změnit nebo potvrdit používáním kulatých závorek.

Konkurenční produkty[editovat | editovat zdroj]

Pro profesionální užití je Excel prakticky bezkonkurenční a systémově rozhodující, ale pro soukromé nebo jednodušší, ale nejen základní, užití má řadu konkurentů. Jednak jsou to bezplatné verze kancelářských balíků, nyní zejména

  • Apache OpenOffice,
  • LibreOffice
  • NeoOffice.

Kromě toho je možné podobně používat síťový nástroj Google Doc, který umožňuje rovněž pracovat s tabulkami, ale zatím jen opravdu základními.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]