Mezinárodní hudební festival F. L. Věka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Mezinárodní hudební festival F. L. Věka je festivalem klasické hudby, jehož koncerty se konají ve městech Dobruška, Opočno a Nové Město nad Metují ve východních Čechách.

O festivalu[editovat | editovat zdroj]

Pořadatelem festivalu je spolek Místní akční skupina POHODA venkova ve spolupráci se zúčastněnými městy, záštitu převzala řada osobností ze světa kultury i politiky, od roku 2012 se koná pod záštitou Ministerstva kultury. Umělecký ředitelem festivalu je Pavel Svoboda, manažerem Luboš Řehák.

Festival ve svém názvu připomíná osobnost Františka Vladislava Heka, dobrušského rodáka, vlastence a hudebního skladatele, jehož autobiografii použil Alois Jirásek v románu F. L. Věk, který zfilmovala Česká televize.

Program[editovat | editovat zdroj]

Interpreti[editovat | editovat zdroj]

Festival uvedl interprety: Václav Hudeček, Iva Kramperová, Josef Špaček, Ivan Ženatý - housle, Ludmila Peterková - klarinet, Radek Baborák - lesní roh, Jiří Bárta - violoncello, Mičijo Keiko, Raffaella Milanesi - soprán, Jaroslav Tůma, Pavel Svoboda, Václav Uhlíř - varhany, Kateřina Englichová - harfa, Alfred Strejček - recitace i orchestr Komorní filharmonie Pardubice, Talichova komorní filharmonie, soubor Barocco sempre giovane či sbory Český filharmonický sbor Brno, Český chlapecký sbor Boni pueri.

Dramaturgie[editovat | editovat zdroj]

Dramaturgie festivalu zahrnuje koncerty od barokní hudby na dobové nástroje, přes komorní hudbu, sólové recitály, klasické orchestrální koncerty i velké projekty jako Requiem d moll W. A. Mozarta.

Premiéry[editovat | editovat zdroj]

Na objednávku festivalu vznikají a jsou premiérovány nové kompozice soudobých skladatelů. Meditace na téma a putování F. V. Heka pro housle a varhany hudebního skladatele Luboše Sluky vychází z tématu skladby Františka Vladislava Heka Missa Pastoralis. Žákovskou koledu skladatelky Sylvie Bodorové uvedl sbor Boni Pueri. Recitátor Alfred Strejček se svým Pořadem o F. V. Hekovi přiblížil jeho životopis, myšlenky i literární tvorbu.

Cena festivalu[editovat | editovat zdroj]

Cena MHF F. L. Věka je udělována každý rok na některém z koncertů festivalu. Cílem je oceněnit osobnosti, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem zasloužily o kulturu regionu. O udělení rozhoduje Festivalový výbor, nominace může zasílat i veřejnost.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]