Meteor Crater

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Meteor Crater

Meteor Crater je impaktní kráter v USA ležící asi 55 kilometrů východně od města Flagstaff v poušti Painted Desert ve státu Arizona.

Kráter má průměr asi 1200 metrů a tvar široké ploché mísy. Jeho okraje částečně vystupují nad úroveň okolního terénu. Vznikl v období pleistocénu před přibližně 50 tisíci lety dopadem meteoritu, který měřil okolo 50 metrů a vážil cca. 300 tisíc tun. Při nárazu rychlostí asi 65 tisíc km/h se téměř celý vypařil a uvolnil energii cca. 20 megatun TNT. Úlomky tělesa obsahující nikl a železo se rozptýlily po okolí.

Původ kráteru byl dlouho obestřen tajemstvím. Teorii dopadu vesmírného tělesa jako první vyslovil v roce 1902 důlní inženýr Daniel Barringer, který v kráteru marně pátral po zbytcích tělesa. Potvrzena však byla o mnoho desetiletí později, když geologové Eugene Shoemaker, Edward Chao a Daniel Milton objevili na místě dopadu minerály coesit a stišovit, které mohou vzniknout pouze za velmi vysokých teplot a vysokého tlaku. Shoemaker také upozornil na podobnost kráteru s krátery na místě pokusů s atomovými bombami v Nevadě. Zbytky vesmírného tělesa nebyly nalezeny zjevně proto, že se po dopadu většina hmoty meteoritu vypařila.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Barringer Crater ve Wikimedia Commons Souřadnice: 35°1′38″ s. š., 111°1′21″ z. d.