Mein Kampf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o knize Adolfa Hitlera. O divadelní hře Georgeho Taboriho pojednává článek Mein Kampf (divadelní hra).
Mein Kampf
AutorAdolf Hitler
Původní názevMein Kampf
ZeměVýmarská republika
Jazykněmčina
Žánrautobiografie, politická filozofie a pamflet
VydavatelFranz Eher Nachfolger
Datum vydání18. července 1925
Předchozí a následující dílo
Další kniha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
První vydání prvního svazku Mein Kampf

Mein Kampf (česky Můj boj) je nejvýznamnější literární dílo Adolfa Hitlera, který v něm kombinuje autobiografické prvky a náhled na svět skrze ideologii, kterou vyznával, tedy nacismus. V několika zemích byla tato kniha zakázána.

Původně uvažovaný název díla měl být Čtyři a půl roku [boje] proti lži, hlouposti a zbabělosti. První svazek byl vydán roku 1925, druhý o rok později, v roce 1926. Tuto knihu Hitler zprvu diktoval svým spolupracovníkům Emilu Mauricovi, později Rudolfu Hessovi ve vězení Landsberg, ve kterém si odpykával trest za nelegální protistátní povstání a snahu svrhnout říšskou vládu v roce 1923 (tzv. pivní puč).

Kniha obsahuje nacismus, rasismus a nepodložené tvrzení o nadřazenosti různých ras nad jinými. Kromě těchto rasistických pasáží jsou v Mein Kampf v I. dílu vylíčeny Hitlerovy vzpomínky na celý dosavadní průběh jeho života. Ve II. dílu líčí počátky nacistického hnutí a stranický boj o moc. A o tom, že věří, že je vyvoleným člověkem, který má za svůj úkol, od božské prozřetelnosti, Německo dovést zpět na vrchol moci a cti, která mu byla podle Hitlerových představ odejmuta mírovou smlouvou ve Versailles. Hitler prohlašoval, že tuto knihu napsal jen pro Němce, a nesouhlasil s vydáním v jiných jazycích.[zdroj?]

Literatura

  • Adolf Hitler: Cesta k moci (Der Führer - Hitler’s Rise to Power), Konrad Heiden, Praha, 2002
  • Adolf Hitler: Můj boj, nakl. Otakar II., Michal Zítko, 1. vydání, 2000
  • HÁJEK, Jiří. Hitlerův Mein Kampf: Z bible německého nacionálního socialismu s komentářem Jiřího Hájka. Liberec: Dialog, 1993. ISBN 80-85194-86-4.

Externí odkazy