Matka vlast volá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Letecký pohled na sochu

Matka Vlast volá (rusky Родина-мать зовёт) je monumentální socha stojící nad Volgogradem. Je součástí Památníku Bitvy o Stalingrad na návrší zvaném Mamajevova mohyla (rusky Мамаев курган); pod tímto názvem je také památník všeobecně znám.

Mamajevova mohyla je dominantní výšina západně od jihoruského města Volgogradu, známějšího jako Stalingrad (až do roku 1925 se město jmenovalo Caricyn).

Návrší je odedávna nazýváno Mamajevova mohyla, ale zřejmě nemá žádnou spojitost s chánem tatarské Zlaté hordy Mamajem. Podle pracovníků muzea pochází název od turkického pojmenování pahorku či výšiny.

Na pahorku byl po 2. světové válce vybudován rozsáhlý památník Bitvy u Stalingradu.

Matka Vlast je zpodobněna jako antická bohyně vítězství Niké – vpřed kráčející žena v rozevlátém rouchu, ve zdvižené pravé ruce svírající meč. Je to alegorie Vlasti, volající své syny do boje s nepřítelem. Postava na výšku měří 52 metry, další 33 metry měří její meč, celková výška sochy činí tedy 85 metrů. Jde o největší sochu ženy na světě a architektonický skvost - stojí volně na nevysokém podstavci a není k němu nijak připevněna. Dílo vytvořili sochař J. V. Vučetič a inženýr N. V. Nikitin.

Od paty kopce až k samotné soše vede přesně 200 schodů, které mají symbolizovat počet dní trvání Bitvy o Stalingrad. Součástí památníku je i masový hrob neidentifikovaných sovětských vojáků.

Celý Památník byl budován od roku 1959, na jeho vzniku měl svůj podíl i legendární velitel obrany Stalingradu maršál SSSR Vasilij Ivanovič Čujkov, který je zde (jako jediný ze všech maršálů Sovětského svazu) také pohřben. Památník byl slavnostně otevřen 15. října 1967. Celé toto místo je velmi symbolické z hlediska průběhu druhé světové války, protože o Mamajevovo návrší ve Stalingradu byly v průběhu Stalingradské bitvy sváděny velmi urputné pouliční[zdroj?] boje, jedny z nejtěžších pouličních bojů v celé lidské historii vůbec[zdroj?].

Navíc právě toto návrší, jako jedno z míst nejurputnějších bojů celé bitvy, je považováno za jedno ze symbolických míst, kde došlo k zásadnímu obratu v průběhu Velké vlastenecké války a druhé světové války vůbec.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu


Souřadnice: 48° 44′ 32,5″ s. š., 44° 32′ 13″ v. d.