Masakr na Columbine High School

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
letecký pohled na Columbine High School

Masakr na Columbine High School se odehrál 20. dubna 1999 v Jefferson County v Coloradu poblíž Littletonu a Denveru. Dva náctiletí studenti, Eric Harris (18) a Dylan Klebold (17), ve škole zastřelili dvanáct studentů a jednoho učitele a zranili dalších dvacet čtyři lidí. Po útoku oba spáchali sebevraždu. Masakr na Columbine High School je čtvrtým největším masakrem na americké škole v dějinách.

Eric Harris & Dylan Klebold[editovat | editovat zdroj]

Eric Harris se narodil 9. dubna 1981. Jeho otec Wayne pracoval jako pilot v americké armádě a s celou rodinou se kvůli práci musel často stěhovat. V roce 1993 však z armády odchází a rodina se natrvalo stěhuje do městečka Littleton v Coloradu, kde Eric začíná chodit na základní školu. Zde se seznamuje s Dylanem Kleboldem. V roce 1996 kupuje jeho otec dům na Pierce Street, pár kilometrů od Columbine, kam s Dylanem ve stejném roce také nastoupí. Eric je velkým fanouškem populární hry Doom II a začíná vytvářet mise, které dává ke stažení na svém blogu. V roce 1997 však přišel zlom. Eric se stává obětí šikany a jeho blog zaplňují nenávistné komentáře mířené proti jeho škole, rodině a společnosti. Kvůli tomu je na základě udání vyšetřován policií. Ta u něj nejdříve chce provést domovní prohlídku, nakonec od toho však upustí. Klebold s Harrisem se také pokusí vykrást dodávku a soud jim nařídí podstoupit několik psychologických sezení. Eric dokonce napíše majiteli dodávky omluvný dopis, ve kterém jednání popisuje jako náhlý zkrat, který ho velice mrzí. Po skončení povinného sezení (ve kterém jsou psychologem hodnoceni velice pozitivně) raději maže veškeré nenávistné komentáře ze svého blogu a věnuje se zde opět jen hře Doom. Začíná si však psát deník, kde v psaní nenávistných poznámek pokračuje (uráží zde i majitele dodávky). Na jaře roku 1999 není přijat do armády kvůli léku Luvox, který mu předepsali psychiatři.

Dylan Klebold se narodil 11. září 1981. V Littletonu bydlel již od dětství a absolvoval zde veškeré typy vzdělávání. V dětství se dokonce zapojil do programu CHIPS pro chytré a nadané děti. Jeho život pokračoval vesměs normálně až do osmé třídy, kdy se seznámil s Ericem. Po nástupu na střední školu se z nich stali nejlepší přátelé. Začali spolu natáčet amatérské filmy a prostřednictvím Dylanovy přítelkyně si opatřili zbraně. I v Dylanově laptopu se po útoku nalezly zápisky, kde stejně jako Eric projevoval znechucení současným stavem společnosti. Často si spolu chodili zastřílet, což natáčeli na zapůjčenou školní kameru. Dylan na rozdíl od Erica rád sportoval a byl členem několika sportovních družstev. Na škole měl také mnoho přátel, což se o Ericovi rozhodně říct nedalo. Eric vystupoval obecně mnohem radikálněji a agresivněji a několik odborníků se domnívá, že samotný Klebold by se k útoku nikdy neodhodlal.

Masakr[editovat | editovat zdroj]

Oba studenti přijeli ke škole v černých kabátech a se slunečními brýlemi na očích. Podle původního plánu střelců mají v 11:16 vybuchnout ve školní jídelně dvě propanbutanové bomby. V tu dobu se tam pohybovalo zhruba 450 lidí. Bomby ale selžou a tak útočníci začnou své spolužáky likvidovat "ručně" . První obětí je Rachel Scottová (17) sedící u východního vchodu do školy. Tři kulky ji zasáhnou do hrudníku a poté ji z těsné blízkosti zasadí smrtící čtvrtou ránu Eric Harris do hlavy. Dvojice zabijáků začala s nekontrolovatelnou střelbou už před vchodem do školy a pokračovali na chodbách. Vyděšení studenti nevěděli, co se děje, takže se ukrývali, kde se dalo. Někteří z nich utekli okny v učebnách.

Knihovna[editovat | editovat zdroj]

Nejhorší část masakru se stane ve školní knihovně, kam se střelci dostali v 11:29. V tu dobu se tu pod malými stolky a regály s knihami třese na 56 studentů a jedna učitelka, která v tu dobu zrovna drží u ucha telefon a hovoří s dispečerkou tísňové linky, které popisuje, že ve škole se nacházejí dva studenti se zbraněmi, kteří tu střílí po ostatních lidech. Učitelka se schovává a hovoří s dispečerkou pod jedním ze stolů, zatímco kolem něj vražedné duo chodí a popravuje nemilosrdně své spolužáky. Zavraždí celkem 12 studentů a 21 jich vážně zraní. Poté se zabijáci přesunou zpět do jídelny, kde se ještě jednou snaží odpálit bomby. "Sakra! Nejde to! Jdeme zpátky do knihovny!" houkne Eric na svého parťáka a zastrčí nový zásobník do své zbraně.

Konec masakru[editovat | editovat zdroj]

Eric s Dylanem se vrátí do knihovny. Sednou si mezi regály s knihami, kousek od svých obětí. Namíří si na hlavu a zmáčknou. Chodbami školy se ozvou dva výstřely. Eric Harris a Dylan Klebold jsou mrtví. Masakr je u konce. V tu dobu ke škole přijíždí SWAT a dostává se do školy. Kousek po kousku pročesávají učebny a vyvádějí vyděšené studenty.

Pozadí a dopady masakru[editovat | editovat zdroj]

Památník tragédie

Zprvu se spekulovalo o spojitost s výročím narozenin Adolfa Hitlera a rasovém motivu, ale tyto mediální spekulace se později ukázaly jako zcela nesmyslné. Také se spekuluje jestli tento čin nemá na svědomí tzv. Trenchcoat Mafie do které oba dva patřili. Znakem této školní party je totiž tmavé oblečení, dlouhé kabáty a sluneční brýle. Masakr rozproudil debatu o kontrole zbraní, jejich dostupnosti ve Spojených státech a o násilí mezi mládeží. Dalšími tématy, která byla díky masakru otevřena, jsou šikana, vliv násilných počítačových her, filmů a hudby (kritizováni byli zejména Marilyn Manson a kapela Rammstein), vliv internetu a nadměrné užívání antidepresiv náctiletými (Harrisova pitva potvrdila efektivní dávku léčiva Luvox).[1] Některé oběti, zavražděné údajně kvůli jejich náboženství, se staly vzorem pro ostatní, zatímco jiní poukazovali na úpadek role náboženství ve společnosti a svalovali vinu za tragédii na vládu, která nedostatečně prosazuje náboženství do škol. Masakr také vyústil ve zvýšení bezpečnostních opatření na školách a vzniku morální paniky namířené proti gotické subkultuře.

Poblíž knihovny, kde došlo k masakru, byl posléze vybudován památník, který tragédii připomíná.

O masakru a o problematice držení zbraní ve Spojených státech natočil americký filmař Michael Moore film Bowling for Columbine. V roce 2003 tento masakr ztvárnil ve svém filmu Slon režisér Gus Van Sant.[2]

Seznam obětí[editovat | editovat zdroj]

 • Cassie Bernallová, 17
 • Steven Curnow, 14
 • Corey DePooter, 17
 • Kelly Fleming, 16
 • Matthew Kechter, 16
 • Daniel Mauser, 15
 • Daniel Rohrbough, 15
 • William David „Dave“ Sanders, 47
 • Rachel Scott, 17
 • Isaiah Shoels, 18
 • John Tomlin, 16
 • Lauren Townsend, 18
 • Kyle Velasquez, 16

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Your Health: Our Drugs, r. Garry Null
 2. Film Slon v Česko-Slovenské filmové databázi
 3. http://www.cnn.com/2001/US/12/05/columbine.diary/
 4. http://abcnews.go.com/sections/us/DailyNews/littleton_main990426.html
 5. http://www.usatoday.com/news/index/colo/colo85.htm
 6. http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/americas/329303.stm

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]