Mary Rose

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mary Rose

Mary Rose byla karaka postavená v Portsmouthu v letech 1509-1511 jako součást zbrojního programu Jindřicha VIII. Byla několikrát přestavována včetně roku 1536, kdy byla upravena tak, aby mohla nést těžká děla. Zúčastnila se několika vojenských operací a osvědčila se jako úspěšná válečná loď.

Rok poté, co Angličané dobyli Boloňu (1544), vyslali do Portsmouthu svou invazní flotilu Francouzi. 19. července 1545 vyplula Mary Rose, jako součást anglického loďstva, do své poslední bitvy. Během snahy o odražení invaze se Mary Rose pod náporem větru převrhla a se 415 muži na palubě se 2 km od portsmouthského přístavu potopila.

11. října 1982 byla Mary Rose po více než 400 letech vyzdvižena z mořského dna.

Konstrukce lodi[editovat | editovat zdroj]

Po ztroskotání lodi se její levobok zabořil do bahna na dně moře. Zbytek lodi neodolal dlouhodobému působení mořských živočichů a silným podmořským proudům a časem se rozpadl.

Loď byla vyrobena z dubového dřeva a její kýl z jilmu. Původně byla Mary Rose 45 metrů dlouhá, 11,66 metru široká a vážila 700 tun, na sobě nesla 4 stěžně, přičemž ten nejvyšší měřil 40 metrů. Na dně lodi byla podélná výztuha, ke které byl upevněn hlavní stěžeň. Tento spodní prostor sloužil k uskladnění zásob a zátěže. Byla sem též vestavěna kuchyně.

Hned nad úložným prostorem byla orlopová paluba, jež se také používala k uskladnění zásob. Zde potápěči nalezli luky se šípy a truhly s osobními věcmi členů posádky. Dále následovala hlavní paluba, kde byla umístěna děla. Na každé straně jich bylo sedm, šest z nich bylo nalezeno nabitých a připravených k palbě. Podle nalezených nástrojů a lékařského náčiní se dá usuzovat, že na této palubě měli svou kajutu též truhlář a ranhojič. Nad hlavní palubou byla vrchní paluba, kde byla také umístěna děla. Střední část této paluby byla nekrytá. Nad touto palubou byly dva můstky. Lodě v 16. století se používaly jako „plovoucí hrady“. Vojáci a námořníci byli připraveni na těchto můstcích k útoku na nepřítele, když se dostatečně přiblížil.

Na lodi byly nalezeny důkazy o existenci ochranné sítě, která měla zabránit nalodění nepřítele. Tato síť se však stala osudnou posádce samotné Mary Rose ve chvíli, kdy se loď začala potápět.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Alexander McKee: Die Mary Rose, Das größte Abenteuer der Meeres-Archäologie. Wien/Hamburg 1983
  • Marsden, Peter, Sealed by Time: The Loss and Recovery of the Mary Rose. The Archaeology of the Mary Rose, Volume 1. The Mary Rose Trust, Portsmouth. 2003
  • Gardiner, Julie und Michael J. Allen (Hrsg.): Before the mast: life and death aboard the Mary Rose. Portsmouth: Mary Rose Trust, 2005, The archaeology of the Mary Rose 4, 2005
  • Stirland, Ann Jane: The men of the Mary Rose: raising the dead. Stroud: Sutton, 2005
  • Hildred, Alexandra: Weapons of warre: the armaments of the Mary Rose. Portsmouth: Mary Rose Trust, 2010

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]