Markus Emanuel Habsbursko-Lotrinský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Magistr Markus Emanuel Salvátor Habsbursko-Lotrinský
Rodné jménoMarkus Emanuel Salvator Franziskus de Paula Stanislaus Gregorius Josephat Florian Maria Joseph Hubert Ignatius Habsbursko-Lotrinský
Narození2. dubna 1946 (77 let)
Persenbeug
BydlištěCísařská vila
Titulcísařský princ
rakouský arcivévoda
královský princ Uherský
OceněníČestné občanství města Holíč (Slovensko)
Nábož. vyznánířímskokatolické
ChoťHilda Jungmayr
DětiValentin Salvator Markus, hrabě Habsbursko-Lotrinský,
Maximilian Salvator, hrabě Habsbursko-Lotrinský,
Magdalena Maria Sophie Rosemary, hraběnka Habsbursko-Lotrinská
RodičeHubert Salvátor Rakousko-Toskánský[1] a Rosa-Marie ze Salm-Salmu[1]
Rodtoskánští Habsburko-Lotrinkové
Webhttp://www.kaiservilla.at/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Markus Emanuel Salvator Habsbursko-Lotrinský celým jménem Markus Emanuel Salvator Franziskus de Paula Stanislaus Gregorius Joseph Florian Maria Joseph Hubert Ignatius von Habsburg-Lothringen[2] (* 2. dubna 1946 zámek Persenbeug) je rakouský šlechtic a arcivévoda z Toskánské linie Habsburků. Žije v lázeňském městě Bad Ischl, v Horním Rakousku.

Biografie

Narodil se na zámku Persenbeug ve spolkové zemi Dolní Rakousy.[3] Jeho otec byl Hubert Salvátor Rakousko-Toskánský (30. dubna 1894–24. března 1971) a matkou princezna Rosemary Salm-Salm (13. dubna 1904–3. května 2001). Spravuje Císařskou vilu v Bad Ischlu.

Majitel Císařské vily

Císařská vila (německy Kaiservilla) je menší palác, který sloužil jako letní sídlo rakouského císaře Františka Josefa I. a jeho maželky, císařovny Alžběty Bavorské. Po smrti císaře v roce 1916 objekt zdědila jeho mladší dcera, arcivévodkyně Marie Valerie. Jelikož Císařská vila byla habsburským soukromým majetkem a Maria Valerie se také spolu s manželem Františkem Salvátorem Rakousko-Toskánským zřekli jakýchkoli nároků na trůn, zůstal objekt po zániku Rakouska-Uherska v roce 1918 v jejich držení. Následně vilu zdědil jejich syn Hubert Salvator Habsbursko-Toskánský a po jeho smrti Markus Emanuel již třetí v generaci po císaři Františkovi Josefovi.[4]

Manželství a potomci

Markus Emanuel se 30. prosince 1982 ve Vídni oženil s Hildou Jungmayr. Jejich potomci vzhledem k neurozenosti jeho manželky (morgantické manželství) mají nárok pouze na titul hrabě (hraběnka). Manželům se během manželství narodily tři děti:

  1. Valentin Salvátor Markus, hrabě Habsbursko-Lotrinský, * 30. července 1983, Salzburg, Rakousko
  2. Maximilian Salvátor, hrabě Habsbursko-Lotrinský, * 28. prosince 1984, Salzburg, Rakousko
  3. Magdalena Maria Sophie Rosemary, hraběnka Habsbursko-Lotrinská, * 7. března 1987, Salzburg, Rakousko

Tituly a oslovení

Markus Emanuel má právoplatné šlechtické tituly: císařský princ, arcivévoda Rakouský, princ Toskánský a královský princ Uherský s oslovením Jeho císařská a královská Výsost, arcivévoda Markus Emanuel Salvátor Habsbursko-Lotrinský (německy: Seine Kaiserliche und Königliche Hoheit, Erstherzog Markus Emanuel Salvator von Habsburg-Lothringen).

Ocenění

Čestné občanství města Holíč, 2016.[5]

Galerie

Reference

  1. a b Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. Markus Emanuel von Österreich b. 2 April 1946 − Rodovid DE. de.rodovid.org [online]. [cit. 2018-05-26]. Dostupné online. (německy) 
  3. Family tree of Markus Emanuel von Habsburg-Toskana. Geneanet [online]. [cit. 2018-05-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Markus Habsburg-Lothringen – GlossarWiki. glossar.hs-augsburg.de [online]. [cit. 2018-05-26]. Dostupné online. (de-formal) 
  5. MESTO HOLÍČ. Mesto odovzdalo tradičné ocenenia. www.holic.sk [online]. [cit. 2018-08-13]. Dostupné online. (slovensky)