Marie de las Mercedes de Orleans

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marie de las Mercedes de Orleans
španělská královna
Queen María de las Mercedes de Orleans as Queen of Spain on her wedding day by an unknown artist.jpg
Marie ve svatebních šatech
Narození 24. červen 1860
Madrid, Španělsko
Úmrtí 26. červen 1878
Madrid, Španělsko
Předchůdce Marie Viktorie al Pozzo della Cisterna
Následník Marie Kristina Rakouská
Panovník Alfons XII.
Dynastie Bourbon-Orléans
Otec Antonín Maria Filip Francouzský
Matka Luisa Fernanda Španělská

Marie de las Mercedes de Orleans (24. červen 186026. červen 1878) byla španělská královna, první manželka Alfonse XII.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Marie v roce 1874.
Mariin erb.

Marie se narodila v Královském paláci v Madridu jako dcera vévody Antoina z Montpensier a princezny Luisy Španělské, dcery Ferdinanda VII. Z otcovy strany byla vnučkou francouzského krále Ludvíka Filipa. Její dědečkové i babičky všichni patřili k rodu Bourbonů. Z deseti dětí jejích rodičů jen tři přežily svou dvacítku. Mariinou kmotrou byla její teta, Isabela II. Španělská, a kmotrem její manžel František Cádizský.

Sňatek[editovat | editovat zdroj]

Prvních osm let života Marie strávila ve Španělsku, i když ne u dvora. Když královna Isabela II. v roce 1868 přišla o trůn, Mariina rodina zemi opustila. V roce 1872 se nejspíš setkala se svým bratrancem Alfonsem, který v té době také žil v exilu. V roce 1875 Alfons získal španělský trůn. 23. ledna 1878 se oženil se svou sestřenicí Marií, přičemž v prosinci 1877 se k té příležitosti konal velký bál. Tento sňatek se uskutečnil proti vůli Isabely II., jelikož nevěstin otec a zároveň Isabelin švagr se roku 1868 významně podílel na povstání, které Isabelu svrhlo z trůnu.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Marie však byla královnou jen pět měsíců. Čerstvě osmnáctiletá dívka zemřela 26. 6. 1878 na tyfus, přičemž několik předchozích dní byla v bezvědomí. Pohřbená je v katedrále Santa María la Real de La Almudena v Madridu.

Alfons XII. se psychicky zhroutil. Ze smrti své první manželky se už nikdy zcela nevzpamatoval a tato událost zanechala stopy na jeho povaze. Začal ve větším množství popíjet alkohol, navštěvovat noční podniky a střídat milenky, což nijak neprospívalo jeho zdravotnímu stavu, který se viditelně zhoršoval. Poté, co byl na něj 25. 9. 1878 spáchán neúspěšný atentát, začali jej lidé v jeho okolí přesvědčovat, že se musí co nejdříve znovu oženit a zplodit následníka trůnu. V listopadu 1879 se oženil s Marií Kristinou Rakouskou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mercedes of Orléans na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Španělská královna
Předchůdce:
Marie Viktorie al Pozzo della Cisterna
1878 - 1878
Marie de las Mercedes de Orleans
Nástupce:
Marie Kristina Rakouská