Marie Imakuláta Neapolsko-Sicilská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Maria Immaculata

Marie Imakuláta (italsky Maria Immacolata Clementina di Borbone-Due Sicilie, * 14. dubna 1844 Itálie; † 18. února 1899 Rakousko) byla princezna bourbonská a obojí Sicílie a rovněž arcivévodkyně rakousko-toskánská.

Život[editovat | editovat zdroj]

Marie Imakuláta byla dcera Ferdinanda II., krále obojí Sicílie, a Marie Terezie Izabely, arcivévodkyně rakouské. Její sestra Maria Annunziata se vdala za rakouského arcivévodu, Karla Ludvíka.

Arcivévodkyně byla proslulá svou krásou, a její tvář se objevila dokonce i v „Schönheitsalbum“ císařovny Alžběty. Za každý ze svých deseti porodů dostala Marie Imakuláta od císaře Františka Josefa darem jeden perlový náhrdelník, takže jí císařovna Sissi posměšně nazývala „Lovkyně perel“. Mariin syn František Salvátor se roku 1890 v Bad Ischlu oženil s nejmladší dcerou císaře Františka Josefa a Alžběty, Marií Valerií.

Zemřela roku 1899 ve svých 54 letech v Rakousku.

Její hrob se nachází v Ferdinandově hrobce u prostřed kapucínské hrobky ve Vídni. Pět z jejích deseti potomků zemřelo v dětském věku a odpočívají rovněž ve Ferdinandově hrobce.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Dne 19. září 1861 se v Itálii provdala se za Karla Salvátora Toskánského, syna Leopolda II., vévody Toskánského a Marie Antonie, princezny Bourbonské a obojí Sicílie a měla s ním 10 dětí: