Marie Amálie Habsbursko-Lotrinská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marie Amálie
Vévodkyně z Parmy, Piacenzy a Guastally
Maria Amalia of Habsburg Lorraina Parma.jpg
Úplné jméno Marie Amálie Habsbursko-Lotrinská
Tituly Rakouská arcivévodkyně
Narození 26. února 1746
Vídeň
Úmrtí 18. června 1804
Praha
Pochována Chrám sv. Víta
Manžel(é) Ferdinand Parmský
Potomci Karolína, Ludvík, Marie Antonie, Šarlota
Dynastie Habsbursko-Lotrinská
Otec František I. Štěpán Lotrinský
Matka Marie Terezie

Marie Amálie (26. února 1746, Vídeň - 18. června 1804, Praha) byla dcera královny Marie Terezie a císaře Františka I. Štěpána Lotrinského, vdala se za Ferdinanda Parmského.

Život[editovat | editovat zdroj]

Císařovnina "Popelka" - matka ji velmi kárala, vyčítala jí její vlastnosti.[zdroj?] Měla blízký vztah se svými sestrami Marii Antoinettou, královnou Francie, a Marií Karolinou, královnou neapolskou a sicilskou, s nimiž i po svatbě zůstala ve styku. Jako ostatní sestry se stala obětí matčiny sňatkové politiky - musela se provdat za neotesaného hrubiána Ferdinanda Parmského. Matka jí nedala na výběr, přestože věděla o lásce Marie Amálie k vévodovi Karlu Zweibrückerovi, který dokonce požádal o její ruku. Byl ale císařovnou odmítnut, neboť ta jej nepovažovala za dost dobrou partii pro svou dceru. Okamžik „pomsty“ nadešel za deset let, kdy se řešilo následnictví v Bavorsku. Karel, který se o trůn ucházel, požádal o podporu pruského krále Fridricha II., úhlavního nepřítele Marie Terezie, a ten mu ji bez okolků poskytl.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

1. července se vydala do Parmy, kde se 19. července 1769 konala svatba. Marie Terezie jí kladla na srdce, že se musí manželovi podvolit a být mu poslušnou chotí. Jakmile však přijela do Parmy, matčinými radami se neřídila a pustila se s velkou vervou do politiky. Její život byl plný skandálů sahajících daleko za hranice Parmy, což Marii Terezii velmi pohoršovalo. Snažila se ji přinutit změnit chování a dokonce za ní kvůli tomu poslala kancléře Franze von Knebela.

Když ani to nepomohlo, potrestala panovnice neposlušnou dceru tím, že s ní přerušila dopisování. Svým ostatním dětem nařídila, že si s ní nesmí dopisovat a mají odmítat její návštěvy. Marie Amálie nějakou dobu odolávala, ale pak se zlomila a v dopisech žádala matku o odpuštění. Usmíření však bylo jen krátkodobé, neboť Marie Amálie své postoje nezměnila.

Poté, co se Marie Terezie doslechla o chování dceřina manžela, nabádala své další děti, ať se jí snaží ulehčit život dopisy a návštěvami. Marie Amálie chtěla vidět matku, to ale císařovna nedovolila, neboť se kvůli rozruchu, který dcera předtím vyvolala na mezinárodní politické scéně, obávala skandálu. S matkou se Marie Amálie už nikdy neuviděla.

Odchod z Parmy[editovat | editovat zdroj]

Po manželově smrti a invazi Napoleona Bonaparta do Itálie Marie odjela z Parmy, kterou si nikdy nezamilovala. Do Vídně se však vrátit nemohla, kvůli špatnému vztahu se svým bratrem Josefem II.. Proto na radu známých odjela do Prahy, kam dorazila s úplně podlomeným zdravím. Život z ní udělal člověka bez ducha a energie, kterou kdysi měla. Zemřela v Praze v roce 1804 a byla pochována v katedrále sv. Víta. Jen srdce jí bylo vyňato a převezeno do Loretánské kaple kostela augustiánů ve Vídni, kde je vystaveno ve stříbrné urně společně s dalšími v kenotafu císařské rodiny Habsburků.

Děti[editovat | editovat zdroj]

Ferdinand a Marie Amálie

I když její vztah s manželem nebyl dobrý, přesto mu porodila několik dětí.

Genealogie[editovat | editovat zdroj]

Předci Marie Amálie ve třech generacích
Marie Amálie
Habsbursko-Lotrinská
Otec:
František I. Štěpán
Lotrinský
Děd:
Leopold Josef Lotrinský
Praděd:
Karel V. Lotrinský
Prababička:
Eleonora Marie Josefa
Habsburská
Babička:
Alžběta Charlotta Orléanská
Praděd:
Filip I. Orléanský
Prababička:
Alžběta Šarlota Falcká
Matka:
Marie Terezie
Děd:
Karel VI.
Praděd:
Leopold I.
Prababička:
Eleonora Falcko-Neuburská
Babička:
Alžběta Kristýna Brunšvická
Praděd:
Ludvík Rudolf Brunšvicko-Wolfenbüttelský
Prababička:
Kristýna Luisa Öttingenská

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Parmská vévodkyně
Předchůdce:
Marie Luisa Bourbonská
1769 - 1802
Marie Amálie Habsbursko-Lotrinská
Nástupce:
Marie Luisa Habsburská