Marie Žofie Falcko-Neuburská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marie Žofie Falcko-Neuburská
portugalská královna
Mariasofianeuburgo.gif
Narození 6. srpen 1666
Úmrtí 4. srpen 1699
Předchůdce Marie Františka Isabela Savojská
Následník Marie Anna Josefa Habsburská
Panovník Petr II. Portugalský
Dynastie Wittelsbachové
Otec Filip Vilém Falcký
Matka Alžběta Amálie Hessensko-Darmstadtská

Marie Žofie Falcko-Neuburská (6. srpen 16664. srpen 1699) byla portugalská královna, druhá manželka Petra II.

Život[editovat | editovat zdroj]

Marie Žofie byla dcerou kurfiřta Filipa Viléma Falckého a jeho druhé manželky Alžběty Amálie. Její rodina byla známá plodností, proto se jedna z jejích sester Eleonora stala římskoněmeckou císařovnou a další sestra Marie Anna španělskou královnou. V Portugalsku také nastal problém s nástupnictvím - dědička trůnu a jediná dcera krále Petra Isabela Luisa z Braganzy byla odmítnuta většinou evropských vládců kvůli jejímu chabému zdraví a striktním portugalských zákonům o nástupnictví.

Portugalský ambasador Manuel da Silva Teles (povzbuzený císařovnou Eleonorou) odjel do Heidelbergu, aby jménem krále Petra žádal o ruku Marie Žofie. 22. května 1687 byla podepsána manželská smlouva a 2. července toho roku bylo uzavřené manželství v zastoupení. Do Lisabonu Marie Žofie dorazila 12. srpna 1687, v ten samý den proběhla oslava a formální sňatek s králem Petrem.

Mladá královna si rychle získala náklonnost své nevlastní dcery, která byla jen o šest let mladší. Sám Petr, kterému brzy dala syna, ji prý také miloval. Jejich první syn sice žil jen tři týdny, ale ten druhý se stal otcovým nástupcem jako Jan V. Portugalský. Královna měla spory týkající se etikety se svou ovdovělou švagrovou Kateřinou, ale byla oblíbená díky své štědrosti, charitativní činnosti a zbožnosti.

Marie Žofie zemřela dva dny před svými třicátými třetími narozeninami, 4. srpna 1699. Zemřela na horečku, což byl možná symptom erysipelu.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

  • Jan (1688), zemřel ve věku necelých tří týdnů;
  • Jan (1689-1750), nastoupil v roce 1706 na trůn po svém otci jako Jan V.;
  • František (1691-1742), vévoda z Bejy a nejvyšší velitel Portugalska, známý jako kníže Francisco Javier. Vévoda z Beiry, velmistr maltézských rytířů;
  • Francisca Xaviera (*/† 1694);
  • Antonio (1695-1747);
  • Tereza Marie (1696-1704);
  • Manuel (1697-1766), významný válečník;
  • Francisca Josefa (1699-1736).

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Marie Žofie Falcko-Neuburská ve Wikimedia Commons V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maria Sophia of Neuburg na anglické Wikipedii.

Portugalská královna
Předchůdce:
Marie Františka Isabela Savojská
1687 - 1699
Marie Žofie Falcko-Neuburská
Nástupce:
Marie Anna Josefa Habsburská