Marie, kněžna lichtenštejnská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lichtenštejnská knížecí rodina
Staatswappen-Liechtensteins.svg

JJ Kníže
JJ Kněžna


Kněžna Marie Aglaë Lichtenštejnská, roz. hraběnka Kinská ze Vchynic a Tetova

Kněžna Marie Aglae Lichtenštejnská (narozená jako: Marie Aglae Kinská ze Vchynic a Tetova) (* 14. dubna 1940, Praha) je dcerou hraběte Ferdinanda Karla Kinského z Vchynic a Tetova a Henriety, rozené hraběnky Ledebursko-Wichelnské. Od 30. července 1967 je manželkou knížete Hanse Adama II., hlavy státu knížectví Lichtenštejnského. Podle lichtenštejnského práva si činí nárok i na tituly vévodkyně Opavská a Krnovská a hraběnka z Rietbergu.[1]


Život[editovat | editovat zdroj]

Kněžna Marie Aglaé se narodila jako čtvrté dítě hraběte Ferdinanda Kinského (1907-1969) a Henrietty hraběnky z Ledebour-Wichelnu (1910-2002). Měla ještě tři sestry a tři bratry. Její otec pocházel z knížecí větve českého rodu Kinských z Vchynic a Tetova. Malá Marie své dětství prožila do roku 1945 na zámku v Horažďovicích, poté se rodina odštěhovala do Bavorska.

Její otec převzal řízení velkostatku v Horažďovicích v roce 1928 a o pět let později se sem přestěhoval s manželkou. Byl předsedou Junáka v Horažďovicích, čestným předsedou Sportovního klubu Horažďovice a členem dalších organizací. Její maminka se naučila velmi dobře česky. V době druhé světové války si nezadali s okupační mocí, naopak intervenovali u okupačních úřadu ve prospěch českých spoluobčanů. Proto jim, jako slušným českým Němcům, nebylo možné po osvobození nic vytknout. Hraběcí pár byl přesto po výsleších, podle tehdejších zákonů, odsunut do Bavorska.

Marie Kinská navštěvovala v letech 1946-1950 základní školu sester benediktinek ve Wald CloisterBádensku-Württembersku a vystudovala reálné gymnázium. V roce 1957 odjela na studium angličtiny do Velké Británie. Zde také vystudovala Akademii užitého umění. Umění zůstalo dodnes její velkou zálibou. Francouzský jazyk si osvojila během pobytu v Paříži. V roce 1965 začala pracovat jako grafička pro jednu tiskárnu v Německu.

V neděli 30. července 1967 se ve vaduzském katedrále sv. Florina provdala za korunního prince Hanse Adama. Byla to její osobní volba a kněžna jí nikdy nelitovala. Již v létě následujícího roku se knížecímu páru narodil první syn, korunní princ Alois (*11. 7. 1968). Rodina se rozrostla ještě o prince Maxmiliána (*16. 5. 1969) a Constantina (*15. 3. 1972) a dceru Tatjanu (10. 4. 1973). Ti jejich rodinu rozmnožili o 15 vnoučat.

Jako manželka hlavy státu se kněžna Marie účastní politických akcí v knížectví, i v zahraničí. V Lichtenštejnsku se angažuje v oblasti kultury, školství a sociální péče. Je prezidentkou Lichtenštejnského červeného kříže a Society for Therapeutic-Pedagogical Aid. Jako znalec umění je cennou rádkyní knížete Hanse-Adama II. při nákupech uměleckých děl do proslulých knížecích sbírek, které její manžel rozmnožil o více než třetinu. S velkou radostí proto přivítala rekonstrukce obou lichtenštejnských paláců ve Vídni, které byly poškozeny za druhé světové války. 

Kněžna udržuje kontakty se svými příbuznými v České republice (rod Kinských) a s dalšími přáteli. Poprvé Českou republiku navštívila společně se svým manželem v březnu 2012, při příležitosti otevření výstavy o životě a díle knížete Jana Adama I., která byla uspořádána na zámku v Mikulově. Kontakty s rodem Kinských udržuje také město Horažďovice. Často ho navštěvuje zejména kněžnin starší bratr profesor Ferdinand Kinský (*1934), který je čestným občanem města. Jeho druhorozený syn Johannes (1964-2008) byl známým bankéřem a členem představenstva Erste Bank a České spořitelny.

Potomstvo[editovat | editovat zdroj]

Knížecí pár má čtyři děti:

Mají spolu čtyři děti: Joseph Wenzel Maximilian Maria (* 24. května 1995), Marie-Caroline Elisabeth Immaculata (* 17. října 1996, Georg Antonius Constantin Maria (* 20. dubna 1999), Nikolaus Sebastian Alexander Maria (* 6. prosince 2000).

Je vnučkou českého šlechtice a meziválečného československého senátora za německé křesťanské sociály Eugena Ledebur-Wicheln.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hausgesetz des Fürstlichen Hauses Liechtenstein (26. Oktober 1993)], Liechtensteinisches Landesgesetzblatt, Jahrgang 1993, Nr. 100 [1] [2]
  2. Princess Marie [online]. theroyaluniverse.com, [cit. 2011-11-28]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Lichtenštejnská kněžna
Předchůdce:
Georgina von Wilczek
1989
Marie, kněžna lichtenštejnská
Nástupce: