Maria Walewska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Hraběnka Maria Walewska (7. prosince 1786 v Brodnu u Kiernože, Polsko - 11. prosince 1817 v Paříži) pocházela z rodu hrabat Łączyńských, později provdaná hraběnka z Ornana, milenka Napoleona I. a matka jejich společného syna Alexandra Colonna-Walewského.

Mari hraběnka Walewska
Marie hraběnka Walewska
Maria Walewska

Život[editovat | editovat zdroj]

Marie Walewska se narodila jako nejstarší dcera hraběte Matěje Laczynského a jeho manželky Ewy Zaborowské. Jejím domácím učitelem byl otec Fryderyka Chopina. V 18 letech byla provdána za 70letého hraběte Anastasiuse Walewského, kterému porodila roku 1805 syna.

Vztah s Napoleonem[editovat | editovat zdroj]

Roku 1807 se během plesu ve Varšavě seznámila s Napoleonem Prvním. Ten byl jejím půvabným a něžným vzhledem uchvácen a toužil po bližším kontaktu, s čímž Marie souhlasila až po tvrdém nátlaku polských patriotických celebrit (Poniatowski, Polocki aj.) i svého vlastního manžela. Stala se Napoleonovou milenkou a s Napoleonem strávila roku 1807 „líbánky“ na zámku Finckenstein (dnes Kamieniec-Polski). Vztah Napoleona a Marie se stal brzy veřejným tajemstvím a ve Velké armádě byla Marie označována jako "Napoleonova polská manželka". Kontakty obou milenců vrcholily roku 1809, při Napoleonově vídeňském pobytu. Tehdy Marie počala a roku 1810 porodila Napoleonovi syna Alexandra, pozdějšího ministra zahraničí Francie v době druhého císařství. Těhotenstvím Marie padly poslední překážky k rozvodu s Josefinou, který Napoleon z důvodů neplodného manželství dlouho plánoval, ale záměr neuskutečnil, dokud si nebyl jist svou plodností. Marie si dělala naděje, že Napoleon ji pojme za ženu, ale sňatek ze státně politických důvodů nepřipadal v úvahu. Napoleon místo toho přiměl hraběte Walewského (m.j. i vysokým peněžním darem) k uznání otcovství dítěte. Mariin vřelý vztah k Napoleonovi přetrvával, třebaže císař po zbylou dobu své vlády z obav z kompromitace přerušil s Marií kontakty. Ta jej však za přísných konspirativních opatření navštívila na Elbě a chtěla jej navštívit i na Svaté Heleně, což však on, buduje si cíleně martyrskou legendu, odmítl.

Předčasná smrt[editovat | editovat zdroj]

Roku 1816 uzavřela Marie v Bruselu manželství s hrabětem Philippe-Antoine d'Ornano, Napoleonovým oddaným generálem a císařovým bratrancem. Ten žil v dnešní Belgii v exilu. Manželé pak bydleli v Lutychu. Marie zemřela po porodu svého třetího syna (Rodolphe-Auguste d´Ornano) v Paříži. Příčinou smrti byla urosepse, která byla komplikací urolitiázy v šestinedělí.