Mandylion

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mandylion na výstavě Expo 2000

Mandylion nebo také obraz z Edessy je svatá relikvie. Sestává z plátna, na kterém je údajný otisk tváře Ježíše Krista.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tento otisk je podle křesťanské legendy připisován edesskému malíři Ananiášovi, kterého vyslal za Ježíšem nemocný král Abgar. Požadoval po něm portrét Ježíše, který by ho uzdravil. Malíř nedokázal svůj úkol splnit, tak Ježíš přitiskl svou tvář na ubrus ze stolu. Otisk své tváře zaslal králi, který obraz políbil a tím se uzdravil. Legenda o kontaktu krále Abgara s Ježíšem má několik verzí. Nejstarší podává Eusebius z Caesareje ve svých Církevních dějinách počátkem čtvrtého století n. l. (1,13). Podle ní si Abgar s Ježíšem pouze vyměnili dopisy a uzdravit krále přišel až Ježíšův učedník Tadeáš po Ježíšově vzkříšení. Zmínka o Ježíšově obraze se objevuje až v syrském spise Učení apoštola Addaie (Doctrina Addai) z 5. stol.: Abgarův posel Hanan (Ananiáš) králi namaloval v Jeruzalémě Ježíšův portrét. Vyprávění o zázračně vzniklém otisku Ježíšovy tváře přináší ve svých Církevních dějinách Evargius Scholasticus (593 n. l.). Podobný motiv obsahuje legenda o roušce sv. Veroniky.

V desátém století obraz dovezl do Konstantinopole generál Ioannes Kurkuas a v době čtvrté křížové výpravy byl obraz uloupen a odvezen do Paříže, kde byl uložen ve sbírce relikvií krále Ludvíka IX. v kapli Sainte Chapelle. Z té byl odvezen v době Velké francouzské revoluce do Vatikánu, kde dlí dodnes.

Mandylion je svým významem pro pravoslavné křesťany přirovnáván k turínskému plátnu.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době je relikvie uložena v soukromé papežské kapli sv. Matyldy ve Vatikánu a čas od času je za nejpřísnějších bezpečnostních opatření zapůjčována na výstavy světovým muzeím, například v červnu 2011 Britskému muzeu v Londýně, nebo do pavilónu Vatikánu na výstavě Expo 2000 v Německu. Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Mandylion ve Wikimedia Commons Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Mandylion ve Wikimedia Commons

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

DUS, J. A., POKORNÝ, P. (ed.), Neznámá evangelia: Novozákonní apokryfy I., Praha: Vyšehrad 2001, str. 385-391

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Image of Edessa na anglické Wikipedii.