Mandrage

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mandrage
Základní informace
Původ Česko Plzeň, Česká republika
Žánry Pop rock
Aktivní roky 2004 - současnost
Vydavatel Universal Music
Web www.mandrage.cz
Členové
Mates, Pepa, Víťa, Coopi, (František - externí hráč)
Dřívější členové
Víťa, Mates

Mandrage je česká pop-rocková hudební skupina pocházející z Plzně. Skupina se proslavila hity jako jsou Šrouby a matice, Františkovy lázně a Na dlani. Má 4 členy, jednoho externího hráče (František Bořík) a vznikla v roce 2001.

Historie skupiny[editovat | editovat zdroj]

V roce 2001 otcové Víta a Matyáše jsou na společné oslavě skupiny Mediterian, kde se rozhodli, že by si kluci spolu mohli zahrát společné písně. Tím vzniká duo Víťa (zpěv a kytara) a Mates (bicí). Mezi roky 2002 a 2003 do skupiny přistupuje kamarád kluků (klávesy a harmonika), po čase však odchází. Kluci si začínají skládat vlastní písně a účastní se bezúspěšně soutěže Múza v Plzni. Na této akci potkali Pepu Bolana, který v té době hrál v kapele Velvet Ecstasy a s Coopim, který v té době hrál ve skupině Pornocowboys. Spolu potom odehráli několik koncertů. V roce 2004 se do kapely Mandrage (Víťa (zpěv, kytara), Mates (bicí) a Coopi (baskytara)) přidali i František a Josef Bolan (zpěv, kytara).

V roce 2005 vzniklo demo Říkala, že jí trápí cosi, o rok později Mandrage uzavřeli smlouvu s Universal Music. V roce 2007 skupina vydala dlouhorající CD s názvem Přišli jsme si pro vaše děti. Také byla nominována na "Objev roku" v cenách Anděl a cenách hudební televize Óčko. Skupina vystupovala také jako předskokan skupiny PEHA. O rok později skupina vystupovala na turné skupiny Wanastowi Vjecy. V roce 2009 skupina vydala v pořadí druhé CD s názvem Hledá se žena pojmenové podle stejnojmenného hitu. Stali se vítězi Óčko hudebních cen v kategorii rock.

Během roku 2010 singl Hledá se žena obsadil první místa hitparád v České republice. Skupina se vydala na první své větší turné pojmenované Hledá se žena Tour. Také vystupovala na koncertě skupiny Divokej Bill a byla jednou z nejvíce koncertujících skupin v ČR. S písní Hledá se žena byla nominována na cenách Anděl a stala se vítězem v hudebních cenách TV Óčko a vítězem v kategorii objev roku slovenské Musiq1. Velké turné Mandrage „Hledá se žena Tour“ s unikátním projektem v hledání ženy, do kterého se zapojilo přes 250 žen a dívek (na webových stránkách pro ně hlasovalo více než 100 000 uživatelů). Výherkyně potom strávila víkend se skupinou.

V roce 2011 skupina oslavila 10 let svého fungování, s tímto výročím bylo spojeno turné Tour 10 let Mandrage po ČR, SR, VB a SRN. Skupina vydala nové album nazvané Moje krevní skupina a do rádií pustila jako první z alba singl Františkovy lázně. Singl byl pojatý jinak než předchozí písně, bylo přidáno více electra a zvukových efektů. Později vydala i Šrouby a matice. Celé album vychází 27. listopadu. Skupina opět vyhrála cenu TV Óčko v kategorii rock. O rok později měla píseň Šrouby a matice úspěch ve všech hitparádách moderní hudby v ČR. Stala se nejhranější v rádiích tohoto roku. Proběhlo tour Moje krevní skupina. V cenách Anděl skupina obsadila s písní Šrouby a matice 2. místo v kategorii "Skladba roku" a 1. místo v kategorii "Skupina roku". V anketě Žebřík s tímto songem obsadila 1. místo v kategorii "Skladba roku" a 2. místo v kategorii "Skupina roku". V anketě Český Slavík Mattoni se skupina umístila na 4. místě jako skupina roku. Vroce 2013 fanoušci nominovali skupinu Mandrage v hudebních cenách Óčka v kategorii "Skupina roku", skupina skončila na druhém místě.

Členové[editovat | editovat zdroj]

Vít Starý (Víťa; zpěv, texty a kytara; frontman skupiny). Narodil se 23. ledna 1989. Základní školu navštěvoval v Plzni na Skvrňanech. Následovala Střední průmyslová škola dopravní a soukromé Sportovní a podnikatelská střední škola v Plzni. S hudbou začínal již jako malý kluk, na kytaru začal hrát asi v 8 letech. Nejdříve pod dohledem otce a zhruba po roce začal chodit k Jirkovi Sadílkovi, u kterého strávil 2 roky. Ve svých 14 letech chodil ke kytaristovi Honzovi Militkýmu, avšak byl jen na pár hodinách. Poté se stal samoukem. V roce 2001 založil společně s Matyášem Vordou kapelu Mandrage. Vít se stává frontmanem kapely. Jeho otec Miloslav Starý hraje společně s Matyášovým tátou Vlastimilem Vordou v plzeňské kapele. Sám také složil několik písniček pro Mandrage.

Josef Bolan (Pepa; zpěv, texty a kytara)

Michal Faitl (Coopi; baskytara)

Matyáš Vorda (Mates; bicí). Narodil se 25. července 1990. V roce 2010 odmaturoval na gymnáziu Františka Křižíka v Plzni.[1] Na bicí hraje od devíti let, v čemž se učil u bubeníka Badyho Zbořila. Se zpěvákem Víťou Starým hrál od jedenácti let a v roce 2001 s ním spoluzaložil skupinu Mandrage.[2] Hraje také v kapelách Super Tuzex Bros a Burlesque CZ a vystupuje jako DJ Dead Sailor.[3] V minulosti spolupracoval s rytmickou skupinou Muerta Mente.

František Bořík (klávesy). František je kamarád členů skupiny a dělá skupině externího hráče.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Singly/Videoklipy[editovat | editovat zdroj]

Turné[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Výroční zpráva GFK 2009-2010 [online]. gfk-plzen.cz, [cit. 2013-12-28]. Dostupné online.  /
  2. Mates Vorda - Vše o Mandrage [online]. blog.cz, [cit. 2013-12-28]. Dostupné online.  
  3. Mates Vorda [online]. facebook.com, [cit. 2013-12-28]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]