Makadam

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Makadamie.

Makadam je konstrukční vrstva komunikací z hrubého drceného kameniva s výplní. Výplní může být jemné kamenivo, případně cementová směs. Název odkazuje na stavebního inženýra Johna Loudona McAdama.

Význam termínu v ČR[editovat | editovat zdroj]

Cesty z kameniva[editovat | editovat zdroj]

V České republice se povrchy cest z kameniva upravují zaválcováním lomových výsivek (to nejjemnější, co lze koupit v kamenolomu, v podstatě jde o kamenný prach) nebo velmi drobného kameniva, ale takové cesty se nenazývají makadamem. Říká se jim „komunikace z kameniva (se zakalením)“ nebo „štěrkové komunikace (se zakalením povrchu)“.

Penetrační makadam[editovat | editovat zdroj]

Makadamem je v ČR nazýván pouze penetrační makadam, což je konstrukce z hrubého kameniva prolitá silničním (tekutým) asfaltem (litým z cisteren nebo ze sudů). Tomu odpovídá anglický termín tar-bound macadam. Pokud je makadamová konstrukce vrchní, uzavírá se svrchu asfaltovými nátěry. Dnes se penetrační makadam v ČR používá jen při výstavbě a opravách lesních a polních cest. Ve výstavbě silnic a ulic byl již nahrazen kvalitnějšími materiály, zejména asfaltovým betonem, slangově nazývaným „balená“.

Laické rozpoznání penetračního makadamu[editovat | editovat zdroj]

Laik však povrch z makadamu uzavřený asfaltovým nátěrem a povrch z asfaltového betonu běžně nerozliší, obojí je pro něj „asfaltka“. Z asfaltových nátěrů a zálivek v létě při vyšších teplotách vytékají kapky silničního asfaltu, z asfaltového betonu žádný asfalt nevytéká ani při 60 °C.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo makadam ve Wikislovníku