Makabejské hry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zahajující ceremoniál 17. Makabejských her v roce 2005

Makabejské hry (hebrejsky: מַכַּבִּיָּה), někdy označované jako Židovská olympiáda[1] je mezinárodní židovská sportovní událost podobná Olympijským hrám. Makabejské hry jsou pořádány každé čtyři roky v Izraeli, pod dohledem Makabejské federace (Maccabi Federation), která je součástí Světové makabejské Unie (Maccabi World Union). Přestože tato sportovní událost byla původně plánována pouze pro židovské atlety, mohou se jí zúčastnit i izraelští Arabové.[2] Makabejské hry jsou uznávány Mezinárodním olympijským výborem.[3] Co do účasti jsou jednou z pěti největších světových sportovních událostí.[4]

Od roku 1932 se Makabejské hry pořádají přibližně každé čtyři roky. V pořadí třetí Makabejské hry se podle plánu měly konat v roce 1938, ale kvůli vzestupu nacismu v Evropě a vypuknutí druhé světové války byly odsunuty až na rok 1950. Pravidelný kvartální cyklus byl nastaven v roce 1957.

Je paradoxní, že hry nesou jméno po Judovi Makabejském, který se roku 167 př. n. l. za Makabejského povstání silně stavil proti atletickým hrám a soutěžím, které pokládal za jasný vliv řecké kultury, která přišla do Jeruzaléma díky helenizaci.

Makabejské hry se těší velké úctě, o čemž svědčí i případy, kdy jim světově uznávaní sportovci dali přednost před souběžně probíhajícími světovými šampionáty, jako to učinili například Jason Lezak v roce 2009 či Lenny Krayzelburg v roce 2001.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maccabiah Games na anglické Wikipedii.

  1. Izraelská turistika je v hluboké krizi [online]. iDnes.cz, [cit. 2008-05-28]. Dostupné online.  
  2. Arab Israeli wins Maccabiah gold [online]. Ynet News, [cit. 2008-05-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. The 17th Maccabiah Games - July 2005 [online]. Israel Ministry of Foreign Affairs, [cit. 2008-05-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. The Maccabiah Games [online]. International Jewish Sports Hall of Fame, [cit. 2008-05-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. http://www.sport.cz/ostatni/vodni-sporty/152791-americky-plavec-lezak-dal-prednost-zidovske-olympiade-pred-ms.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]