Majungasaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox

Majungasaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída
Popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: teropodi (Theropoda)
Infrařád: Ceratosauria
Čeleď: Abelisauridae
Podčeleď: Carnotaurinae
Rod: Majungasaurus
Binomické jméno
Majungasaurus crenatissimus
Lavocat, 1955
Synonyma
  • Majungatholus atopus

Majungasaurus („Ještěr z Majungy“) byl velký teropodní dinosaurus ze skupiny abelisauridů. Žil ve svrchní křídě na území dnešního Madagaskaru (formace Maevarano). Majungasaurus mohl být kanibalistický (podle fosilních objevů požíral snad i členy svého druhu). Zajímavostí jsou i dutiny v obratlech, které napovídají existenci vzdušných vaků u tohoto dinosaura (znak shodný s dnešními ptáky). Neznamená to však, že by byl předkem ptáků. Ti se vyvinuli již mnohem dříve.

Majungasaurus vs. Majungatholus[editovat | editovat zdroj]

Holotyp rodu Majungasaurus je znám z nekompletní čelisti a několika zubů. Nicméně v roce 1979 byl ze stejné lokality popsán dravec (původně však popsán jako ptakopánvý pachycefalosaurid), který dostal binomické jméno Majungatholus atopus. Pozdější studie jeho fosílií však prokázaly, že Majungasaurus crenatissimus a Majungatholus atopus jsou identická zvířata, tudíž Majungatholus je dnes mladším synonymem rodu Majungasaurus, který byl popsán o 24 let dříve.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Lavocat, R. (1955). "Sur une portion de mandibule de Théropode provenant du Crétacé supérieur de Madagascar." Bull. Mus. Hist. Nat. Paris, 27: 256-259.
  • Sampson, S.D., Krause, D.W, Dodson, P. and Forster, C.A. (1996). "The premaxilla of Majungasaurus (Dinosauria; Theropoda), with implications for Gondwanan palaeobiogeography." Journal of Vertebrate Paleontology, 16: 601-605.
  • Sampson, S., Witmer, L., Forster, C., Krause, D., O’Connor, P., Dodson, P. and Ravoavy, F. (1998). "Predatory dinosaur remains from Madagascar: Implications for the Cretaceous Biogeography of Gondwana." Science, 280: 1048-1051.
  • Sues, H., and Taquet, P. (1979). "A pachycephalosaurid dinosaur from Madagascar and a Laurasia-Gondwanaland connection in the Cretaceous." Naturem 279(5714): 633-635