Mahdího armáda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mahdího armáda
جیش المهدی
Iraq 2008 fighting.png
Boje Mahdího armády
Oblast působení Irák Irák
Ústředí Nadžáf,Al-Kúfa
Vůdcové Muqtada as-Sadr
2004 Povstání v jižním Iráku a Baghdádu
Náboženství Šiítský islám
Nepřátelé Irácké bezpečnostní síly
Britská armáda
Americká armáda
Ansar As-Sunna
Bitvy Bitva o Nadžáf
Bitva o Sadr City

Mahdího armáda (arabsky جیش المهدی‎‎) je polovojenská organizace vytvořená šíitským duchovním Muqtadou Sadrem v červnu roku 2003. Mahdího armáda vešla ve známost 4.dubna 2004 kdy zahájila ozbrojené povstání proti americkým vojskům v Iráku. Toto povstání skončilo v červnu 2004.

Počátky[editovat | editovat zdroj]

Zpočátku byla Mahdího armáda tvořena malým počtem šiítských studentů navštěvujících semináře v baghdádské čtvrti Sadr (dříve Saddám City). Po obsazení Baghdádu americkou armádou 9.dubna 2003 převzali tito studenti odpovědnost za bezpečnost, distribuci humanitární pomoci a ochranu chudých šiítských spoluobčanů. Časem se počet členů Mahdího armády zvýšil na 10 000 mužů. Ačkoliv Muqtada Sadr americkou přítomnost ve svých kázání kritizoval, netoleroval žádné ozbrojené střety s americkými vojáky. V dubnu 2004 však došlo k obratu, když došlo zákazu novin Al-Hauza a zatčení jeho několika blízkých spolupracovníků, přešel Muqtada Sadr do protiútoku. Po jeho plamenném projevu se následující den zvedla vlna protestů, které vyvrcholily v ozbrojené povstání Mahdího armády.

Povstání[editovat | editovat zdroj]

Po zahájení povstání obsadily jednotky Mahdího armády Nadžaf, Kúfu, Al-Kút a Sadr City. Později převzaly kontrolu nad městem Karbalá. Další útoky na koaliční vojska se objevily Násiriji a Basře.

  • 16.dubna se podařilo koaličním silám odrazit jenotky Mahdího armády u města Al-Kút. Nicméně povstalci si udrželi své pozice ve městech Nadžaf, Kúfa a Karbalá.
  • 4.května po neúspěšných mírových rozhovorech zaútočily koaliční síly na jihu Iráku s cílem vytlačit povstalce.
  • 24.května poté co povstalci utrpěli těžké ztráty a stáhli se z města Karbalá.
  • 6.června nařídil Muqtada Sadr ukončení bojů a zastavení útoků na americké jednotky. Celkové ztráty jednotek Mahdího armády byly odhadnuty na 1500 mužů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Армия Махди na ruské Wikipedii.