Lukáš Krpálek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lukáš Krpálek
Lukáš Krpálek
Osobní informace
Datum narození 15. listopadu 1990 (24 let)
Místo narození Jihlava, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnost česká
Výška 198 cm
Váha cca 100kg
Sportovní informace
Klub USK Praha a SK Jihlava
Stupeň 1. dan
Kategorie polotěžká váha

Infobox byl naposledy aktualizován: 25.02.2013.

Přehled medailí
Judo na akademické půdě
zlato LU 2013 polotěžká váha
zlato LU 2013 bez rozdílu vah
Mistrovství světa v judu
zlato MS 2014 polotěžká váha
bronz MS 2011 polotěžká váha
bronz MS 2013 polotěžká váha
Mistrovství Evropy v judu
zlato ME 2013 polotěžká váha
zlato ME 2014 polotěžká váha
Mistrovství světa juniorů
zlato MSJ 2008 polotěžká váha
zlato MSJ 2009 polotěžká váha
Mistrovství Evropy do 23 let
zlato ME23 2012 polotěžká váha
Mistrovství Evropy juniorů
zlato ME20 2008 polotěžká váha
stříbro ME20 2009 polotěžká váha
Mistrovství Evropy kadetů
stříbro ME17 2006 polotěžká váha

Lukáš Krpálek (* 15. listopadu 1990 v Jihlavě) je český reprezentant v judu, který závodí za klub USK Praha v kategorii do 100 kilogramů. Dlouhodobě jde o jednoho z našich nejlepších judistů současnosti. Trénuje v hale USK Praha v pražské Folimance.

Bratři Krpálkové a trenér Jaromír Lauer
Lukáš Krpálek při SP Praha 2012
Lukáš Krpálek v zápase s Dmitrijem Petersem na SP Praha 2012

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

K judu se dostal šťastnou náhodou, když si původně myslel, že trénuje karate.

Krom juda mezi své záliby uvádí posilovnu, jízdu na kole a motorce a od roku 2013 ho můžeme vídat na golfových hřištích.[1]

Je vyučeným truhlářem (Zelený Pruh).[2] V roce 2013 dodělal maturitu na střední podnikatelské škole (1.KŠPA) a následně byl přijat na vysokou školu tělesné výchovy a sportu (Palestra).[3]

Sportovní kariéra[editovat | editovat zdroj]

2009-2012 (vycházející hvězda světového juda, první LOH)[editovat | editovat zdroj]

Do světa velkého juda vstoupil ve svých necelých 19 letech ještě jako junior. V roce 2009 se účastnil mistrovství světa v Rotterdamu. Tehdy jako úřadující juniorský mistr světa a Evropy vypadl v prvním kole s Francouzem Maretem (čti Maré). O pár měsíců později si spravil chuť na juniorském mistrovství světa kde obhájil zlatou medaili.

V roce 2010 se účastnil svého prvního mistrovství Evropy kde vypadl ve čtvrtfinále s Němcem Behrlou a obsadil konečné sedmé místo když v opravách podlehl Ukrajinci Blošenkovi. Na mistrovství světa v témže roce v Tokyu narazil ve třetím kole na pozdějšího vítěze a ten rok dominujícího judistu v polotěžké kategorii Japonce Anaie. S ním svedl celkem vyrovnaný boj, ale nakonec prohrál na ippon.

Jeho judo bylo tehdy postaveno na výborné fyzické (atletické) připravenosti kdy soupeře tzv. utahal a v závěru zápasu zaútočil. Jeho taktikou bylo unaveného soupeře povalit jakýmkoliv způsobem na zem (nejčastěji pomocí technik sutemi-waza) a tam ho dostat do držení, škrcení nebo páčení.

V roce 2011 postoupil na mistrovství Evropy až do finálových bojů kde mu v zisku medaile zabránili dva Gruzínci. Nejprve v semifinále Žoržoliani a v boji o třetí místo podlehl olympijskému vítězi Cirekidzemu. Obsadil konečné 5. místo. Vše si vynahradil o několik měsíců později na mistrovství světa v Paříži, kde podlehl ve čtvrtfinále pozdějšímu finalistovi Rakovovi z Kazachstánu, ale v opravách nejprve oplatil prohru Gruzínci Žoržolianimu a v boji o třetí místo porazil naturalizovaného Nizozemce v belgických barvách Elco van der Geesta. Získal tak pro Českou republiku první medaili z mistrovství světa po přesně 20 letech kdy bral stejný kov Jiří Sosna v Barceloně.

Do olympijského roku 2012 vstupoval s vidinou jisté účasti na olympijských hrách v Londýně. Začátkem roku mu však přípravu zkomplikovalo zranění zad[4] (vyhřezlá ploténka), které se přivodil na jednom z tréninků. Dobrý měsíc netrénoval, ale dokázal se připravit na domácí světový pohár v Praze, který vyhrál. Na mistrovství Evropy, které se ten rok konalo v Rusku však vypadl ve druhém kole s Rusem Machmadovem.
Váhová kategorie, ve které Lukáš Krpálek bojuje byla na olympijských hrách v Londýně velmi otevřenou záležitostí. Neměla jasného favorita a proto hned několik borců si brousilo zuby na medaili. Patřil mezi ně i on sám. Los mu v prvním kole nepřidělil soupeře a proto automaticky postupoval do druhé kola. Ve druhém kole se utkal s Japoncem Anaiem. Japonec mohl jen vzpomínat na slávu, kterou prožíval před dvěma lety. Jeho suverenita měla poslední rok velké trhliny a na olympijském turnaji se trápil už v prvním kolem s domácím Britem. V zápase s ním si Krpálek pohlídal jeho šikovné nohy a v polovině dostal Anaie tam, kam potřeboval, na tatami. Stačilo už jen vytáhnout nohu z Japoncova sevření a po 25 s držení bylo rozhodnuto. Slavil zasloužený postup do čtvrtfinále. Jeho čtvrtfinálový soupeř Rus Tagir Chajbulajev byl však přesný opak Japonce. Rusové přijeli na turnaj výborně připraveni a platilo to i o Chajbulajevovi. Zápas mezi oběma borci rozhodla především taktická zkušenost. Rusa v úvodu zaskočil útokem nohou a vedl na yuko 1:0. Druhou polovinu zápasu však takticky nezvládl. V poslední minutě zápasu zkoušel sbírat vteřiny na tatami, ale Chajbulajev vycítil správný okamžik na protiútok kdy Krpálka sám převalil do držení. Ten se z toho bohužel už nedokázal dostat. Jako poražený čtvrtfinalista šel do oprav ještě s vidinou bronzové medaile. V cestě mu však stál zkušený Nizozemec Henk Grol. Nizozemec v opravách ukázal větší vůli po bronzové medaili. V úvodu zápasu jej chytil a technikou nohou ho poslal k zemi. Obsadil konečné sedmé místo a byť se jedná o velký úspěch českého juda, tak jeho samotného, čtvrtfinálový duel ho asi několik nocí strašil.[5]

V roce 2012 patřil mezi nejlepší judisty světa. K úspěchům na mistrovských turnajích se musí připočíst i šest vítězství ve světovém poháru. Poslední dva roky zapracoval na svém judu v postoji a výsledkem jsou techniky, které jsme v úvodu jeho kariéry vídali pouze na trénincích (randori). Rád si soupeře hodí přes bok technikami goshi-waza (uki-goshi, o-goshi), ale i nohama technikami ashi-waza (uchi-mata, ouchi-gari) jak předvedl na olympijském turnaji proti Rusovi. Jeho nejsilnější stránkou však stále zůstává boj na zemi (ne-waza), která snese známku nejvyšší kvality. Jeho velkým plusem je i fakt, že po jeho boku stojí jeho starší bratr Michal, který se poslední roky víceméně vžil do role sparring partnera a doprovází a podporuje svého mladšího bratra v jeho kariéře.

2013-2016[editovat | editovat zdroj]

Do nového olympijského cyklu vstoupil vítězstvím na Judo Grand Slam Paris, který patří společně s Kano Cupem mezi dva nejprestižnější turnaje světa. Za vítězství obdržel 500 bodů do žebříčku IJF a dne 13. února 2013 se poprvé ve své kariéře stal světovou jedničkou.[6][7] Na mistrovství Evropy v Budapešti potvrdil roli favorita a vybojoval zlatou medaili. Kvůli maturitám vynechal prestižní turnaj mistrů (konec května) a přišel tím o místo světové jedničky. Díky maturitě a následnému přijetí na vysokou školu dostal možnost startovat na letní univerziádě v Kazani. Na univerzitních hrách v neděli 7. července získal zlatou medaili, když ve finále vrátil porážku z mistrovství Evropy 2012 Rusu Machmadovovi. Za tři dny potvrdil, že má výkonnost porážet váhově těžší soupeře. Pavoukem prošel v kategorii bez rozdílu vah až do finále. Ve finále dlouho prohrával s Japoncem Momosem. Ten se však v poslední minutě vyčerpal a Krpálek ho nátlakem donutil ke čtvrté chybě (varování). To znamenalo hansoku-make (diskvalifikaci) a druhou zlatou medaili z jednoho turnaje pro Krpálka. Na mistrovství světa v Riu bojoval s bolavým loktem. Své první dva soupeře porazil na zemi. Mezi nimi svého přemožitele s mistrovství světa v roce 2011 Kazachstánce Rakova. Ve čtvrtfinále svedl tvrdý boj s Uzbekem Sajidovem a vyhrál na menší počet penalizací. V semifinále mu však vrátil prohru z finále mistrovství Evropy Nizozemec Grol, v závěru technikou sumi-otoši na ippon. V boji o třetí místo porazil Japonce Ona a vybojoval bronzovou medaili.[8] V prosinci vyhrál prestižní turnaj Kano Cup v Tokiu.

V roce 2014 na prestižním pařížském turnaji prohrál až smolně ve finále s domácím Maretem.[9] Následně však utrpěl několik menších zranění - natržený sval v rameni nebo zranění kolene při domácím světovém poháru v zápase s Maďarem Borem[10], která mu znemožnila optimální přípravu na mistrovství Evropy. Na mistrovství Evropy koncem dubna tedy nestartoval v optimální formě. Hned v prvním zápase musel dohánět bodovou ztrátu (wazari), ale nakonec zkušenostmi a svým tradičně silným ne-waza obhájil titul mistra Evropy.[11] Na mistrovství světa v srpnu se ukázal ve velmi dobré formě. Nejtěžší zápas ho čekal v semifinále proti Tagiru Chajbulajevovi, kterému vrátil porážku z olympijských her na šido. Jeho finálový soupeř José Armenteros z Kuby byl překvapením turnaje a s vědomím jisté medaile i odevzdaným soupeřem. V druhé polovině ho dostal na zem a do držení. Stal se poprvé mistrem světa mezi seniory.[12] Do konce roku se na tatami neobjevil. Vynechal i prosincový Kano cup kvůli problémům s kolenem.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Turnaj 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
16 17 18 19 20 21 22 23 24
polotěžká váha
Olympijské hry 7.
Mistrovství světa úč. úč. 3. 3. 1.
Mistrovství Evropy 7. 5. úč. 1. 1.
ME do 23 let úč. 1.
MS juniorů 1. 1.
ME juniorů 5. 1. 2.
ME kadetů 2.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://www.sportovninoviny.cz/zpravy/judista-krpalek-pricichl-ke-golfu/893426
 2. http://www.judokrpalek.com/aktualne/truhlar-krpalek-ovladl-svet/
 3. http://sport.idnes.cz/lukas-krpalek-judo-rozhvor-univerziada-f01-/sporty.aspx?c=A130702_140047_sporty_ten
 4. http://sport.idnes.cz/medaile-z-olympiady-je-muj-cil-vyhlasil-krpalek-po-triumfu-v-praze-1c7-/sporty.aspx?c=A120226_193408_sporty_pes
 5. http://video.idnes.cz/webtv.aspx?idvideo=V120802_213101_oh-ostatni-sporty_vov
 6. http://sport.idnes.cz/judista-krpalek-je-svetovou-jednickou-dho-/sporty.aspx?c=A130213_151554_sporty_rou
 7. http://www.sportovninoviny.cz/dalsi/zpravy/judista-krpalek-je-po-nedelnim-triumfu-svetovou-jednickou/901286
 8. http://www.sportovninoviny.cz/dalsi/zpravy/judista-krpalek-ziskal-bronz-na-mistrovstvi-sveta-v-riu/978294
 9. http://www.sportovninoviny.cz/zpravy/judista-krpalek-jako-prvni-cech-obhajil-titul-mistra-evropy/1072330
 10. http://sport.idnes.cz/lukas-krpalek-evropsky-pohar-praha-judo-f08-/sporty.aspx?c=A140302_202732_sporty_ten
 11. http://www.sportovninoviny.cz/zpravy/judista-krpalek-jako-prvni-cech-obhajil-titul-mistra-evropy/1072330
 12. http://www.sportovninoviny.cz/zpravy/lukas-krpalek-je-prvnim-ceskym-mistrem-sveta-v-judu/1117137

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]