Lucy Lawlessová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lucy Lawlessová
alt =
Lucy Lawlessová v roce 2010
Rodné jméno Lucille Frances Ryan
Narození 29. března 1968 (47 let)
Nový Zéland Auckland, Nový Zéland
Aktivní roky 1989 – současnost
Manžel/ka Garth Lawless (19881995)
Robert Tapert (1998 – současnost)
Rodiče Julia a Frank Ryanovi
Děti Daisy Lawless (1988), Julius R.B. Tapert (1999) a Judah M. Tapert (2002)
Významné role Xena v Xena, Lucretia v Spartakus
Umělecké ceny
Saturn Award ocenění za „nejlepší herečku ve vedlejší televizní roli“

Lucy Lawless, rodným jménem Lucille Frances Ryan, (* 29. března 1968 Auckland, Nový Zéland) je novozélandská herečka a zpěvačka. Je známa především hlavní rolí v televizním seriálu Xena.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 29. března 1968 v městě Mount Albert na Novém Zélandu matce Julii Ryanové a otci Franku Ryanovi. Pochází ze sedmi dětí, vyrůstala s pěti bratry a sestrou. Měří 180 cm, její tělesná hmotnost se pohybuje kolem 63–68 kg. Na rozdíl od seriálové Xeny má světlé vlasy. Její oči jsou modré.

Seriálovou postavu Xeny měla původně ztvárnit Britská herečka Vanessa Angel, která ovšem krátce před natáčením onemocněla a tak nemohla odcestovat na Nový Zéland, kde celý seriál vznikl. Role poté byla přidělena Lucy Lawless.[1]

Roku 1996 se Lucy během natáčení zranila. Její seriálový kůň "Argo" ztratil rovnováhu a při společném pádu na zem ji zvíře zavalilo. Herečka utrpěla zlomeninu pánevní kosti a další již menší pohmožděniny. Lucy se zanedlouho úplně zotavila, tato skutečnost se ale podepsala na seriálu. Několik epizod z druhé série muselo být přepsáno, příběhy a zápletky byly adaptovány vedlejším postavám tak, aby Lucy byla co nejméně potřebná na natáčením place a aby byly minimalizovány potřeby jejích bojových a gymnastických dovedností.

Role Xeny také vybudovala v Lucy oblíbenou gay ikonu. Od začátku seriálu do jeho úplného konce se vyvíjí vztah Xeny a Gabrielly, který většina diváků po shlédnutí označuje za lesbický vztah. Sama Lucy Lawless se nechala slyšet roku 2003 v rozhovoru s Lesbian News Magazine: "Po zhlédnutí seriálu až do konce jsem také shledala vztah Gabrielly a Xeny homosexuálním, působí tak. Během natáčení tomu ale tak nemělo být, nebyl to záměr."

Ačkoliv je Lucy heterosexuální, účastní se každoročně pochodu hrdosti lidí LGBT komunity, tzv. Gay Pride, aby všem vyjádřila svou podporu. Pravděpodobně především proto, že její dcera Daisy Lawless se otevřeně hlásí k homosexualitě a je otevřená lesba.

V této souvislosti se objevila v roli policistky v posledních dvou dílech šesté série seriálu s homosexuální tématiku The L Word.

Již v devatenácti letech se provdala za Gartha Lawlesse, asi po roce se jim narodila dcera Daisy. V roce 1995 se však rozvedla a v březnu 1998 si vzala producenta Xeny, Roberta Tapperta, se kterým má dvě děti. Lucy Lawlessová zpívá, od mládí umí jezdit na koni, ovládá bojové umění a šermování s mečem. Lucy hovoří plynně anglicky, německy, francouzsky a italsky.

Roku 1997 byla časopisem People Weekly Magazine zařazena do kategorie "50 vzhledově nejkrásnějších osobností na Zemi."

Od téhož roku také působila na Broadwayi v představení Grease Revival (Znovu ztvárnění Pomády), v roli Betty Rizzo. Lucy se ucházela o hlavní roli Sandy, dle jejích slov jí život Sandy připomínal své dětství a vyrůstání na Novém Zélandu se staršími bratry, kteří jí vždy chránili. Producent představení byl ovšem natolik okouzlen jejím ztvárněním drsné Xeny, že jí opět přidělil roli obdobného charakteru.

Filmografie, výběr[editovat | editovat zdroj]

Zpěvačka[editovat | editovat zdroj]

Natočila již dva kompaktní disky, jež byly nahrány v Hollywoodu

  • Come to Mamma Lawles
  • Come To Mama: Lucy Lawless In Concert: The Roxy Theater In Hollywood

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. "Xena Gets the Axe", BBC News, 2000-10-17. Ověřeno k 2007-11-02. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]