Loose Change

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Loose Change
(1st Edition), 2nd Edition, Final Cut
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka podle verzí: USA – 80 min, VB – 129 min, Německo – 90 min
Žánr dokument
Režie Dylan Avery
Obsazení a filmový štáb
Produkce Louder Than Words
Výroba a distribuce
Premiéra 1. a 2. edice – duben resp. prosinec 2005, Final Cut – 2007
Distribuce volně přístupný z internetu
Loose Change
(1st Edition), 2nd Edition, Final Cut
na tt0831315, tt0914809/ IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Loose Change je internetový film z roku 2005 o útocích z 11. září. Autorem filmu je Dylan Avery, producentem je Korey Rowe. Film popírá oficiální verzi útoků a obviňuje vládu USA z přípravy těchto útoků. Celý film je složen ze 6 sekcí. Důležitým tématem je útok na Pentagon a na věže Světového obchodního střediska. Režisér Avery předkládá řadu argumentů, zpochybňujících oficiální vysvětlení, například fotografie, na kterých nejsou vidět trosky Boeingu, zpochybňuje otvor v Pentagonu. Předkládá verzi, že do Pentagonu mohla narazit řízená střela a že World Trade Center bylo zbořeno vládou USA záměrně pomocí vhodně umístěných náloží v budovách, že tedy útoky letadel byly pouhá zástěrka a nebyly vůbec provedeny teroristy. Ve filmu se vyskytuje mnoho otázek a oficiálních nesrovnalostí, např. let č. 93, pojištění WTC méně než 6 týdnů před útoky, atentátníci žijící i po útocích, záběry Usámy bin Ládina. Tento dokument je distribuován převážně po internetu a sami tvůrci nabádají k jeho stahování a vypalování.

Hlavní myšlenka filmu je vyjádřena na konci tohoto dokumentu: „Ask questions, demand answers“ (Ptejte se a vyžadujte odpovědi). Tím autoři diváky nepřímo motivují, aby si udělali vlastní názor na základě svého vlastního vyšetřování.

Pravdivost argumentů, které film předkládá je zpochybňována, například filmem Screw Loose Change (ten má formu zpochybňujících podtitulků, kterými překrývá původní film), časopisem Popular Mechanics, dalšími médii i nezávislými výzkumníky. Například s představiteli Popular Mechanics se autoři Loose Change slovně „utkali“ v jednom z pořadů kanálu Democracy Now! moderovaného Amy Goodmanovou.

Edice Loose Change[editovat | editovat zdroj]

Loose Change postupně vznikl ve třech podobách – nazvaných 1st Edition, 2nd Edition a Final Cut. Práce (rešerše materiálů, sbírání informací, sestavování scénáře apod.) na první verzi začaly v květnu 2002 a první edice byla uvedena v dubnu 2005. Poté, co první edice vešla v povědomí, vyšlo najevo několik faktických chyb, které autoři upravili v druhé verzi, 2nd Edition, která vyšla 11. prosince téhož roku. Třetí, podle autorů poslední verze, Final Cut, je z velké části přepracovaná. Vyšla v listopadu roku 2007 a od původních verzí se značně liší.

V září 2009 vydal režisér Dylan Avery nový film Loose Change 9/11: An American Coup, ve kterém zkoumá historické události, které vedly k útokům a jejich následky.

6. února 2006, George Monbiot v deníku The Guardian uvedl, že tento film (pravděpodobně myšleno: 1. a 2. edici souhrnně) vidělo přes 100 milionů lidí.

Argumenty ve filmu a jejich kritika[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Argumenty ve filmu Loose Change a jejich kritika.

Na internetu byly publikovány tři detailní kritiky filmu, které vypracovali "911research.wtc7.net", Internet Detectives a Mark Roberts. Mark Iradian[1] upravil původní verzi Loose Change tím, že do ní doplnil poznatky Marka Robertse a Screw Loose Change. Mark Roberts také publikoval kompilaci rozhovorů s tvůrci filmu, ve kterých rozvádějí své myšlenky.[2]

Většina těchto kritiků se shoduje na faktu, že tvůrci Loose Change použili některé nespolehlivé zdroje a zjednodušené argumenty. Taktéž selektivně vybírali fakta, která se jim hodila pro zpochybňování oficiální verze útoků (což byla pro tento dokument, koncipovaný spíše jako výčet jednotlivých nesrovnalostí s oficiální verzí, jeho hlavní podstata).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Screw Loose Change Video
  2. Loose Change Creators Speak (PDF)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]