Lomonosov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Lomonosov (do roku 1948 Oranienbaum) je město na pobřeží Finského zálivu, dnes součást Petrohradu. Po válce byl název změněn na Lomonosov, a to po Michailu Lomonosovovi.

Přímo naproti městu leží v zálivu ostrov Kotlin s pevností Kronštadt. Směrem k ostrovu vybíhá dlouhá výspa (kosa). U této kosy byl potopen křižník Aurora, který, zčásti potopen a posazen na dno, se značnou měrou podílel na obraně Leningradu. Po válce byl vytažen, opraven a zakotven na Něvě naproti Zimnímu paláci. Ulice vedoucí ke kose se jmenovala Kosaja a byla úplně celá zničena německou armádou. Přesto toto území nikdy nebylo dobyto. V této ulici v č. 4 velmi často bydlel u svého strýce známý ruský spisovatel, zvaný Poe východu, Alexandr Romanovič Běljajev. Ve městě se nacházejí cenné stavby z carské éry a parky. U moře je památník námořníkům padlým při obraně Leningradu.

V Lomonosovu, tehdejším Oranienbaumu, se dne 17. června 1882 [5. června podle juliánského kalendáře] narodil světoznámý hudební skladatel Igor Fjodorovič Stravinskij.