Live for Speed

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Live for Speed
Vývojáři LFS Team (Scawen Roberts, Eric Bailey, Victor van Vlaardingen)
Vydavatelé LFS Team (Scawen Roberts, Eric Bailey, Victor van Vlaardingen)
Poslední verze S2 (0.6F)
Platformy Windows
Datum vydání 13. července 2003 (S1)
24. června 2005 (S2 alpha)
21. června 2014 (aktuální patch)
Žánr simulátor
Módy Single player, Multiplayer
Média klient stahování
Data mohou pocházet z datové položky.

Live for Speed (též LFS) je online závodní simulátor vyvíjený pouze tříčlenným týmem (Scawen Roberts, Eric Bailey, a Victor van Vlaardingen).[1] Hlavním účelem hry je poskytnout realistický závodní zážitek při online multiplayeru a single playerové závody proti AI (Artificial Intelligence) vozům. Závodníci také mohou vytvářet své osobní rekordy v režimu Měřená kola.

LFS je distribuováno přes internet. Plná hra může být stažena a z oficiálního webu a může být nainstalována, ale pro odemčení všech možností hry je vyžadováno zakoupení licence. Bez licence je možné hru zpřístupnit pouze jako demoverzi. Licenci, umožňující odemčení veškerého obsahu hry, je možné zakoupit na oficiálním webu za £24.

Vydání[editovat | editovat zdroj]

Hra má být vydána ve třech fázích, S1 (Stage 1), S2, a S3. Každá fáze bude obsahovat různá vylepšení, jako jsou fyzikální model, grafika a zvuk. Ti, kteří vlastní jednu z fází hry, mají samozřejmě přístup i k funkcím předchozích fází a demo serverům.

Plně fungující oficiální Alpha verze LFS S2 byla vydána 24. června 2005. I přes to, že se jedná o verzi Alpha, jsou do hry vkládány nové věci namísto vylepšování těch stávajících. Seznam nedávných hlavních patchů:

 • Patch S2 T, vydaný 21. dubna 2006, obsahující vylepšené fyzikální vlastnosti pneumatik, vylepšené tratě a nový vůz BMW Sauber F1.
 • Patch S2 W, vydaný 31. března 2007, obsahující vylepšené zvuky aut a různá grafická vylepšení.
 • Patch S2 X, vydaný 9. června 2007, obsahuje množství drobných oprav a vylepšení, ale hlavním vylepšením je možnost ulitého startu a možnost připojení více hráčů v závodě; konkrétně je maximální počet hráčů 32.

Patch Y[editovat | editovat zdroj]

Patch S2 Y byl vydán 21. prosince 2007. Hlavní změny jsou:

 • Nové auto – Formula BMW, vyvinuta ve spojitosti s šampionátem V1 Championship a firmy Fortec Motorsport (dostupné v demoverzi).
 • Fyzikální model: do velké míry zdokonalená simulace spojky; přehřívání spojky a možnost zastavení motoru, simulace převodovky; nyní je schopno simulovat odlišné typy převodů od H-řazení přes sekvenční převodovku s přerušovaným zapalováním k poloautomatické převodovce, vylepšena simulace motoru; motory mají realističtější omezení otáček a setrvačnost.
 • Vylepšené AI; vozy AI jsou nyní mnohem rychlejší, umí se vypořádat s fyzikálními změnami vozu (poškození, sjetí pneumatik) a zajet do boxů, a mají lepší přehled o ostatních vozech na trati.
 • Vylepšená grafika tratí Blackwood a South City (+ jedna nová konfigurace trati).

Patch Z[editovat | editovat zdroj]

Patch S2 Z byl vydán 2. července 2008. Hlavní změny jsou:

 • Nové interiéry ve vozech XF a XR (silniční a GTR verze) a vylepšené interiéry vozů Formula XR a Formula V8.
 • Změny ve fyzikálním modelu; upraveno rozložení hmotnosti vozů třídy GTR a změny v zavěšení u vozů XR GT Turbo a RB4 GT.
 • Nové ovládání záznamu hry – možno přetáčet.
 • Podpora čínštiny, japonštiny, korejštiny a bulharštiny.
 • Celková vylepšení rozhraní a grafiky; u některých PC zvýšen počet FPS (podobjekty nyní využívají hardwarové vertexové stínování), antialiasing a anizotropické filtrování možno nastavit v nastavení grafiky.
 • Systém licencí demo hráčů (nyní se musí registrovat, aby mohli hrát online).

Patch Z28[editovat | editovat zdroj]

Patch S2 Z28 byl vydán 25. listopadu 2009. Je téměř stejný jako dříve vydaný patch Z25 – pouze obsahuje několik oprav chyb a již se vydává jako instalační balíček. Také je zde možnost připojení se na online server přímo z webového prohlížeče. Hlavní změny Z-Z25 jsou:

 • Vylepšené stíny aut
 • Nový systém vykreslování kol
 • Vylepšené palubní desky silničních aut
 • Na některých vozidlech brzdy s ABS
 • Vylepšený a rychlejší seznam online serverů
 • Výkonná a flexibilní podpora více obrazovek

Patch 0.6B[editovat | editovat zdroj]

Patch 0.6B byl vydán 17. července 2011. Hlavní změny 0.5Z28-0.6B jsou:

 • Vylepšený editor layoutů a režim volné kamery
 • Vylepšen systém kolizí vozu s objekty a ostatními vozy
 • Nové otevřené konfigurace tratí
 • Grafické optimalizace zvyšující FPS
 • Nastavitelné teploty předehřátí pneumatik v režimu Měřená kola

Patch 0.6E[editovat | editovat zdroj]

Patch 0.6E byl vydán 30. listopadu 2012. Mezi hlavní změny patří rychlejší a spolehlivější na online servery nebo posílení ochrany proti hackerům a vylepšení detekce cheatů.[2]

Simulace[editovat | editovat zdroj]

Fyzikální engine hry simuluje pneumatiky, různé druhy zavěšení, aerodynamiku, hnací ústrojí, několik typů převodovky, přehřívání spojky a poškození zavěšení kol, karoserie a částečně i motoru. Některé z hlavních rysů matematického modelu pneumatiky (který není založen na Pacejkově formuli) vytvořeného Scawenem Robertsem jsou: každá pneumatika je rozdělena do 48 částí (16 částí po obvodu a 3 části po šířce pneumatiky), dynamické opotřebení, prach/bláto na povrchu, probrzděné plochy, viditelná deformace pneumatiky.

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Hra podporuje řízení pomocí volantu, myši, klávesnice, joysticku nebo gamepadu. LFS je mezi simulátory výjimečné v tom, že nabízí řízení myší, což je dobré pro ty závodníky, kteří nevlastní volant, ale chtějí mít jemnější ovládání, než s použitím klávesnice.

Závody mohou být nastaveny od jednoho až po stovky kol, nebo mohou být nastaveny na určitý časový úsek, jak je často zvykem u vytrvalostních závodů. V LFS je také podpora pit stopů, kde si lze doplnit palivo, vyměnit pneumatiky, nebo opravit poškození vozu. Během závodu online jsou také možné výměny jezdců při závodě. Omezení rychlosti v boxech na 80 km/h (50 mph) a za jeho porušení jsou udělovány stejné tresty jako v reálném motorsportu. To zahrnuje trest projetí boxovou uličkou, stop&go, nebo časová penalizace. Startovní rošt mohou být seřazeny náhodně, podle pořadí v předchozím závodě, nebo podle časů po kvalifikaci před závodem.

Tréninkový mód je zde uveden jako závodnická škola, která by měla pomoci novým jezdcům seznámit se se základními řidičskými schopnostmi a charakteristikou ovládání každého typu vozu. Lekce obsahují takové subjekty jako např. jízdu zatáčkou nebo ovládání brzdy a plynu. Abyste těmito lekcemi prošli, musí být splněny za určitý čas bez toho, aniž byste se dotkli nějaké překážky nebo jiných vozů. Splnění lekcí nemá vliv na odemykání nových vozů, všechny jsou dostupné již od začátku.

Auta[editovat | editovat zdroj]

Verze S2 obsahuje 20 vozů, od klasických silničních automobilů až po vozy vyžadující více zkušeností. Rozsah výkonů vozů je celkem veliký, začíná někde kolem 100 koní (70 kW) a u nejvýkonnějších aut se výkon pohybuje okolo 700 k (500 kW). Vybírat můžete z fiktivních sportovních vozů, grand-tourerů (GT) příbuzným DTM a dřívějším JGTC vozům, nebo ze silničních hatchbacků s poháněnou přední nápravou. I když LFS obsahuje převážně vymyšlená auta, má také čtyři oficiálně licencované vozy:

Tratě[editovat | editovat zdroj]

LFS má sedm fiktivních oblastí s tratěmi, zahrnující i jednu volně inspirovanou na východní části Londýna, jednu založenou na prostředí Jamajky a jednu poblíž oblasti KyotoJaponsku. Každá trať má několik odlišných konfigurací a každá konfigurace může být zajeta i opačným směrem. Celkem hra nabízí 54 konfigurací zahrnujících i tři rallycrossové tratě. Navíc si mohou uživatelé vytvořit vlastní autokrosové dráhy (layouty) za použití kuželů a jiných objektů pomocí editoru autokrosu (SHIFT+U); dvě oblasti s parkovištěm jsou na tvorbu takovýchto layoutů ideální.

Intel Racing Tour a V1 Championship[editovat | editovat zdroj]

LFS se zúčastnilo poháru Intel Racing Tour, soutěže pořádané v Německu v roce 2007 spolu s novým BMW Z4 jako hlavní cenou pro vítěze.[3] Díky Intel Racing Tour byl do hry zařazen i monopost BMW Sauber F1.

Rallycross na trati Blackwood GP

LFS je také spojen s pohárem V1 Championship, který byl spuštěn v roce 2008 a byl vysílán v televizi ve Velké Británii.[4] V1 Championship je soutěž pořádaná společností s názvem V1 Championship Limited, jejíž cíl je nalézt nové britské závodní talenty. LFS je použito jako část výběru jezdců spolu s psychologickými a psychickými testy ještě před testováním v opravdových vozech. Pokud je uchazeč úspěšný ve V1 Championshipu, získá místo v závodním týmu a může mu začít kariéra v motorsportu.

Díky této spolupráci s V1 Championshipem LFS získalo licenci na vůz Formula BMW. Scawen Roberts byl pozván na testovací den v opravdovém voze poskytnutém společností Fortec Motorsport.

Leipzig Games Convention 2008 a VW Scirocco[editovat | editovat zdroj]

LFS bylo ve spolupráci s Turtle Entertainment a Volkswagenem využito, aby v roce 2008 odhalilo nový Scirocco v Leipzig Games Convention. Cena pro vítěze této soutěže, které se LFS účastnilo, byl opravdový vůz Scirocco. Podrobnosti o přidání tohoto vozu do veřejné verze LFS nejsou prozatím známy.[5]

LFS World[editovat | editovat zdroj]

LFS je spojeno s webem LFSWorld.net, obsáhlým webem se statistikami a databází unikátní online podporou skinů. Online statistiky každého závodníka jsou aktualizovány a obsahují mimo jiné i nejrychlejší zajetá kola, počte kol, ujetou vzdálenost, počet spáleného paliva. Ostatní uživatelé tyto statistiky samozřejmě mohou vidět i u všech ostatních hráčů. Na webu je také databáze závodních týmů. Navíc je zde seznam oficiálních světových rekordů v čase za kolo, kam mohou závodníci nahrát jejich „hotlapy“ nebo zhlédnout záznamy ostatních. Uživatelé také mohou nahrát na web své vlastní skiny, které jsou poté automaticky stahovány do hry ostatním hráčům.

Kritika[editovat | editovat zdroj]

LFS je často kritizováno, že není otevřeno vůči modům aut a tratí. Diskuse o tvorbě modů a jejich vydávání není na oficiálním fóru povoleno.

Recenze a ocenění[editovat | editovat zdroj]

V recenzi Live for Speed S1 z roku 2003 na PC Gameworld (autor Walter Hurdle) byla hra zhodnocena 89 % a v recenzi byla uvedena jako „Velmi vydařená simulace, která nabízí zábavu a velkou úroveň reálnosti.“[6]

Recenze LFS S1 časopisu Pelit z roku 2004 (autorMika Äärilä) dosáhla hodnocení 92/100 a bylo v ní řečeno "Luxusní auta a vytříbená simulace. Absolutní špička." (volně přeloženo z finštiny, poté z angličtiny)[7]

COMPUTEAM Race Authority uvádí, že Live for Speed je "nejpokročilejší dostupný automobilový závodní simulátor."[8]

V roce 2005 časopis AutoSimSport udělil LFS ocenění "Nejlepší simulace" a čtenáři webu Blackhole Motorsports hlasovali pro ocenění LFS těmito následujícími cenami:[9]

 • BHM ocenění "Hra roku"
 • BHM ocenění "Nejlepší multiplayer"
 • BHM ocenění "Nejlepší fyzika"

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Live for Speed na anglické Wikipedii.

 1. Live for Speed S2 Alpha [online]. simhq.com, [cit. 2008-03-10]. Dostupné online.  (anglicky)
 2. Live for Speed [online]. lfs.net, [cit. 2012-11-30]. Dostupné online.  (anglicky)
 3. Preis: BMW Z4 M Coupé [online]. Intel, [cit. 2008-03-27]. Dostupné online.  (německy)
 4. O šampionátu V1 [online]. v1championship.com, [cit. 2008-08-17]. Dostupné online.  (anglicky)
 5. lfs.net novinky: "LFS na Games Convention s novým Volkswagenem Scirocco" [online]. 2008-08-18, [cit. 2008-08-22]. Dostupné online.  (anglicky)
 6. PC Gameworld [online]. Gameworld Network, [cit. 2008-02-16]. Dostupné online.  (anglicky)
 7. ÄÄRILÄ, Mika. Live for Speed (PC) [online]. Pelit, 2004, [cit. 2008-01-27]. (Sanoma Magazines.) Dostupné online.   (finsky)
 8. COMPUTEAM Race Authority [online]. Raceauthority.com, [cit. 2008-01-27]. Dostupné online.  (anglicky)
 9. Live for Speed novinky [online]. lfs.net, [cit. 2008-02-16]. Dostupné online.  (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální stránky[editovat | editovat zdroj]

Ostatní stránky[editovat | editovat zdroj]