Listonoh jarní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Listonoh jarní (Lepidurus apus)

Listonoh jarní s měřítkem
Listonoh jarní s měřítkem
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci
Podkmen: korýši
Třída: Lupenonožci
Řád: Listonožky
Druh: Listonoh jarní
Binomické jméno
Lepidurus apus

Listonoh jarní (Lepidurus apus) je další příbuzný Listonoha amerického, podobá se však více Listonohu letnímu. Přibližná velikost je okolo 3–5 cm. Patří mezi živoucí fosílie.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tělo je kryto krunýřem, který je v zadní části vykrojen. Ve středu přední části krunýře je oční políčko. Na spodní straně je několik párů lupenitých nožek. Za posledním párem noh jsou dva váčky vajíček. Poslední zadečkový článek je zakončen typickou ploutvičkou, která je mezi dvěma dlouhými štěty. Zbarvení je hnědé až šedavé, někdy s naznačeným mramorováním.

Objevitel[editovat | editovat zdroj]

Za objevení tohoto druhu vděčíme švédskému botanikovi Carlovi von Linné.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Obývá stojaté vody, většinou zátopová území řek, hlavně v nížinách, které mají teplotu pod 15 °C. Je aktivní od března do května. Žije v holarktických oblastech, neotropických oblastech, australských oblastech. Listonoh jarní je však u nás kriticky ohroženým druhem a je zvlášť chráněný! Proto se neuvádí přesná místa jeho výskytu a setkání s ním je u nás velmi ojedinělé. Z toho, co víme, u nás žije přibližně v Polabí, Pomoraví a na jižní Moravě. Na podobné lokality jsou však vázáni i další ohrožení živočichové, Žábronožka sněžní (Eubranchipus grubii), Žábronožka letní (Branchipus schaefferi) a Škeblovka (Limnadia lenticularis).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Povídání o Listonohu jarním na naturabohemica.cz