Lipová (okres Děčín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lipová

znak obce Lipovávlajka obce Lipováznakvlajka

status: obec
NUTS 5 (obec): CZ0421 562661
kraj (NUTS 3): Ústecký (CZ042)
okres (NUTS 4): Děčín (CZ0421)
obec s rozšířenou působností: Rumburk
pověřená obec: Šluknov
historická země: Čechy
katastrální výměra: 12,82 km²
počet obyvatel: 607 (1. 1. 2014)
nadmořská výška: 366 m
PSČ: 407 81
zákl. sídelní jednotky: 2
části obce: 2
katastrální území: 2
adresa obecního úřadu: Obecní úřad Lipová
Lipová č.p. 442
407 81 

Lipová

starosta / starostka: Pavel Svoboda
Oficiální web: http://www.lipova.cz
E-mail: info@lipova.cz
Lipová na mapě
Lipová
Red pog.png
Lipová
Lipová, Česko
Zdroje k infoboxu a částem obce

Lipová (dřívější název Hanšpach, něm. Hainspach) je obec v nejsevernější části České republiky, v okrese Děčín, v západní části Šluknovského výběžku. Má 607 obyvatel a PSČ obce je 407 81.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o Lipové jako léno pánů z Tolštejna je z poloviny 14. stol. Roku 1566 vzniklo samostatné panství Lipová, Lipovský zámek patřil k jednomu z nejstarších panských sídel v kraji. Starý zámek byl postaven ve 14. stol. V letech 1675 – 1677 nechal tehdejší majitel panství Slawata z Chlumu založit 10 ha velký zámecký rybník. Nový zámek byl vybudován v letech 1737 – 1739 z iniciativy hraběte Salm–Reifferscheida.

Poté byl starý zámek přestavěn na pivovar s velmi významným postavením. Od zámku vede lipová alej, která původně směřovala až ke kapli ve Vilémově a byla vysázena roku 1726. Roku 1750 došlo k povýšení obce císařským dekretem na městys i propůjčení znaku.

Znak[editovat | editovat zdroj]

Na červeném pozadí je vyobrazena spravedlnost – panna v bílém, převázanýma očima, držící v pravé ruce meč a v levé zlaté váhy.

V roce 2005 na základě rozhodnutí předsedy poslanecké sněmovny byl obci udělen nový znak a vlajka. Znak je kresebně upravenou variantou původního znaku obce. Oproti původnímu znaku má na taláru nově připevněnou sponu s motivem lipového listu v červené barvě na zeleném podkladu. Vlajka je vytvořena nově, plocha je úhlopříčně dělena na červenou a zelenou plochu, kde se do sebe prolínají dva lipové listy, vždy v obrácené barevnosti. Motiv lipového listu je odkazem na nový poválečný název obce – Lipová. Až do roku 1938 byla Lipová sídlem okresního soudu s věznicí jehož budova byla postavena roku 1893. V obci jsou také významné památky, mezi které patří také kostel zasvěcen svatým Šimonu a Judovi, socha sv. Jana z Nepomuku, která byla po rekonstrukci přestěhována do parku v blízkosti autobusové zastávky. Největší vzácností je socha sv. Josefa naproti škole, která čeká na rekonstrukci.

V obci sídlí v podstávkovém domečku na návsi Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska. Pro záchranu domečku nechala obec zhotovit pohlednici jejíž zakoupením přispějete na jeho záchranu.

V současné době má obec dvě priority: obnova zámeckého rybníka, včetně odbahnění a zhotovení kanalizace s napojením na vilémovskou čističku. Kulturně sportovní život v obci: tradiční Lipovský jarmark a trh starých řemesel, Lipovský Dřevák, setkání rodáků, sportovní oddíl kopané a jiné kulturní aktivity.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Lipová leží v nadmořské výšce 361 m n. m., rozkládá se mezi vrchy a protéká jí Liščí potok.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Zámek Lipová
  • kostel svatých Šimona a Judy
  • Socha svatého Jana Nepomuckého
  • Socha svatého Josefa
  • Venkovská usedlost čp. 424[1]
  • Lipové stromořadí – 99 památných stromů, stojí od zámku po hrázi Zámeckého rybníka přes křižovatku na Lobendavu a dál podél staré cesty na Vilémov až k bývalému koupališti; vysazeno v roce 1726[2]
  • Vlčí prameny, Zámecký a Sohlandský rybník

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Místní části[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Lipová – Záznam v databázi monumnet [online]. Národní památkový ústav, 2003–2011, [cit. 2012-03-26]. Dostupné online.  
  2. Lipové stromořadí [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, [cit. 2012-03-26]. Dostupné online.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RAPIN, Jan. Mandava 2013: Ročenka Kruhu přátel muzea Varnsdorf. Redakce Martin Havlíček, Filip Mágr, Josef Zbihlej. Varnsdorf : Kruh přátel muzea Varnsdorf, 2013. 224 s. ISBN 978-80-905073-5-7. Kapitola Zámek Lipová - historie a současnost, s. 27 až 35.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]