Liposukce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Liposukce, neboli odsávání tuku, je operace, při které je z různých míst lidského těla odsáván přebytečný tuk. Uplatňuje se především v kosmetické chirurgii a také v boji s obezitou. Tuk se většinou odstraňuje pomocí cannuly a aspirátoru.

Ačkoli dieta může být lepší způsob, jak shodit na váze, některé partie nemusí vynaloženou snahu vůbec odrážet. Liposukce totiž není snadný způsob jak shodit a ani alternativa k střídmosti či dietě. Její použití nastupuje právě tehdy, pokud je potřeba upravit konturu postavy. Množství odstraněného tuku se liší podle lékaře, použité metody i pacienta, ale obvykle se nepohybuje nad 5 kg. Existují totiž i určité limitní faktory, které určují, kolik může být bezpečně odstraněno v průběhu jedné operace. Pokud by totiž bylo odstraněno příliš, mohou se na kůži pacienta objevit neobvyklé nerovnosti.

Procedura může být podstoupena jak pod lokální, tak i pod celkovou anestézií. Bezpečnost celé procedury je závislá jak na množství odstraněného tuku, doktoru a použité anestézii, tak i na celkovém zdraví pacienta.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Relativně moderní techniky konturování lidského těla a odstraňování tuku začínají s francouzským chirurgem Charlesem Dujarierem. Avšak tragický případ, který vyústil v gangrénu v nohou francouzské modelky [1] po proceduře vykonané doktorem Dujarierem v roce 1926 zmrazil zájem o vylepšování lidské postavy na několik následujících desetiletí.

Moderní liposukci uvedl na scénu až další francouzský chirurg dr. Yves-Gerard Illouz v roce 1982.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]