Libín (rozhledna)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Libín
Rozhledna Libín
Rozhledna Libín
Základní informace
Konstrukcekamenná věž
Kóta paty1094 m n. m.
Rok vzniku1883
StátČeskoČesko Česko
KrajJihočeský kraj
Souřadnice
Map
Technické informace
Výška stavby27 m
Počet schodů138
Stavfunkční
Poznámka
5. místo v anketě iDNES.cz
o nejhezčí rozhlednu Jihočeského kraje[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozhledna Libín (dříve Kronprinz-Rudolf-Turm) je 27 metrů vysoká kamenná rozhledna na vrcholu hory Libín (1094 m) v Šumavském podhůří nad městem Prachatice. V blízkosti rozhledny stojí rovněž horská chata a telekomunikační věž.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Roku 1880 byl založen Šumavský klub turistů, patřící k Rakouskému turistickému klubu. Byli v něm hlavně Němci bydlící v Prachaticích a okolí. V lednu roku 1881 se konala první výroční schůze při níž vedení rozhodlo, že postaví rozhlednu na Libíně. Pro stavbu byl schválen návrh vídeňského architekta Vyskočila.[2] Výslednou peněžní částku se nakonec podařilo složit z různých zdrojů – od členských příspěvků po dary bohatých příznivců klubu. Po dvou letech stavby se pak rozhledna dočkala slavnostního otevření 16. září 1883, pojmenována byla po korunním princi Rudolfovi.

Roku 1935 dostal rozhlednu do správy Klub československých turistů. Ten uvažoval o zastřešení a prosklení vyhlídkové terasy, ale z toho kvůli válce sešlo. Až roku 1994 byla rozhledna opravena a natřena a tak slouží dodnes.

Technické parametry[editovat | editovat zdroj]

Rozhledna má válcovitý tvar a výšku 27 m.

Výhled[editovat | editovat zdroj]

Pohled na Prachatice z rozhledny Libín

Z rozhledny lze spatřit město Prachatice a velkou část Šumavy, dále lze dohlédnout na Novohradské hory, Českobudějovickou pánev a také horu Kleť s rozhlednou a vysílačem. Je vidět i na Písecko, Strakonicko a Brdskou vrchovinu. Za dobré viditelnosti je možné dohlédnout dokonce i na Alpy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PETŘÍKOVÁ, Petra. Na jihu Čech se nejvíce lidem líbila Kleť, nejstarší horská rozhledna. iDNES.cz [online]. Čís. 3.8.2011. Dostupné online. 
  2. NOUZA, Jan. Rozhledny Čech, Moravy a Slezska. [s.l.]: Nakladatelství 555, 1999. ISBN 80-902590-4-9. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]