Li Č’

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Li Č')
Skočit na: Navigace, Hledání
Li Č’ (1527–1602)

Li Č’ (čínsky: znaky tradiční 李贄, zjednodušené 李贽, pinyin Lǐ Zhì; (23. listopadu 15276. května 1602) byl čínský filozof, historik a spisovatel pozdní mingské Číny. Také znám pod společenským jménem Čuo-wu (čínsky: znaky 卓吾, pinyin Zhuó​wú​).

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Ťin-ťiangu v provincii Fu-ťien, roku 1552 složil provinční, ale nikoliv už metropolitní zkoušky a získal proto pouze nevýznamné úřednické místo, státní službu opustil roku 1580 z postu prefekta v Jün-nanu.[1]

Jeho filozofie je variantou neokonfucianismu, byl populární a mnohdy kontroverzní.[1] Silně jej ovlivnil Wang Jang-ming. Učil mravnímu relativismu podle kterého by se každý člověk měl řídit vlastními představami o dobru či zlu, v kontrastu s převládající čínskou filozofickou tradicí kladoucí důraz na potřebu harmonie celku a z toho plynoucí přizpůsobení jednotlivce okolí. Popíral, že by ženy stály níže než muži. Nakonec byl obviněn ze šíření „nebezpečných idejí“ a spolu s dalšími obviněnými uvězněn.[1] Ve vězení roku 1602 spáchal sebevraždu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Li Zhi na anglické Wikipedii.

  1. a b c BECK, Sanderson. Ming Empire 1368-1644 [online]. [cit. 2010-05-16]. Kapitola Wang Yangming and Ming Confucians. Dostupné online. (anglicky)