Letizia, asturská kněžna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Letizia, asturská kněžna
Španělská královská rodina
Coat of Arms of Spanish Monarch.svg

Letizia, asturská kněžna (Letizia Ortiz Rocasolano; 15. září 1972, Oviedo, Španělsko) je manželka španělského korunního prince Filipa.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v rodině Jesúse Ortize Álvareze a Palomy Rocasolano Rodríguez. Je nejstarší ze tří sester, prostřední Telma se narodila v roce 1973 a Erica v roce 1975 (v roce 2007 spáchala sebevraždu).

Na univerzitě v Madridu dosáhla bakalářského titulu v oboru informačních věd se zaměřením na žurnalistiku (licenciada de Ciencias de la Información), a posléze magisterského titulu. Svá studia ukončila doktorátem na univerzitě v Mexicu, kde také pracovala v novinách Siglo 21. Pracovala v různých médiích jako např. v deníku La Nueva España, novinách ABC a v agentuře EFE, kde se zabývala především zahraničním zpravodajstvím. Poprvé na televizních obrazovkách se objevila jako reportérka soukromého kanálu CNN a Canal+. V roce 2000 se stala členkou týmu, který se podílel na přípravě celostátních zpráv španělské televize.

Letizia s Filipem

Později se stala moderátorkou televizních zpráv. Diváky španělské televize také informovala o důležitých světových událostech například při teroristických útocích na New York 11. září 2001 vysílala živě z Ground zero. Nebo přímo o událostech z Afghánistánu.

Za své objektivní a vynikající reportáže obdržela prestižní cenu Larra v kategorii pro novináře do 30 let.

Byla již jednou vdaná za svého bývalého učitele v letech 19981999. Sňatek byl ovšem jen civilní, proto pro katolickou církev nebyl žádnou překážkou.

Se španělským následníkem trůnu se zasnoubila 1. listopadu 2003. Svatba s princem Filipem se konala 22. května 2004 v Madridu. Společně mají dvě děti infantku Leonor narozenou 31. října 2005 a infantku Sofii narozenou 29. dubna 2007.