Letiště Bangkok-Suvarnabhumi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mezinárodní letiště Bangkok - Suvarnabhumi
ท่าอากาศยานสุวรรณภูม
Suvarnabhumi Airport Bangkok Inner Courtyard.jpg
Základní informace
Typ letiště mezinárodní veřejné civilní
Provozovatel Airports of Thailand
Otevření 2006
Nejbližší město Bangkok (30 km)
Poloha 13°40′52″ s. š., 100°44′50″ v. d.
ft / 2 m
Kód letiště ICAO: VTBS
IATA: BKK
Statistika (2008)
Cestujících 42 000 000
Pohybů 76 za hodinu
Vzletové a přistávací dráhy
01R/19L beton, 4000×60 m
01L/19R beton, 3700×60 m

Mezinárodní letiště Bangkok - Suvarnabhumi (IATA: BKK, ICAO: VTBS) (thajsky: ท่าอากาศยานสุวรรณภูมิ) se nachází 30 km východně od Bangkoku, hlavního města Thajska. Je to největší letiště v zemi a jedno z největších na světě. Je to domácí letiště aerolinií Bangkok Airlines, Thai Airways International, Orient Thai International, PB Air, Tahi AirAsia.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Terminál na letišti Suvarnabhumi

Letiště proslavilo německého architekta Helmuta Jahna, který jej navrhl v impozantních tvarech, barvách a rozměrech. Je tedy nutno říct, že Mezinárodní letiště Bangkok - Suvarnabhumi představuje vrchol Jahnovy tvorby a řadí se mezi nejzajímavější vzdušné přístavy na světě. Bylo vybudováno na 3 200 ha a rozlohou je 5x větší než staré Letiště Bangkok-Don Muang a investice na jeho realizaci přesáhly 155 bilionů Bahtů.

Letiště Suvarnabhumi nahradilo 92 let staré Letiště Bangkok-Don Muang. Podle původních plánů mělo být Suvarnabhumi dvakrát rozšířeno, tak, aby v roce 2026 mohlo přijmout 120 milionů pasažérů a 6, 4 tun nákladu.

Letecký pohled na letiště

Název[editovat | editovat zdroj]

Jméno Suvarnabhumi bylo zvoleno Jeho Veličenstvem králem Bhumibolem Adulyademj a znamená "Zlatá země".

Budova terminálu

Vybavení a vzhled[editovat | editovat zdroj]

Letiště má dvě přistávací a vzletové dráhy - 60 metrů široké, 4000 a 3700 metrů dlouhé. Rovněž jsou zde moderně položené pojezdové dráhy. Na letišti Suvarnabhumi existuje nejvyšší kontrolní věž na světě (132,2 metrů) a třetí největší terminál na světě (objem 56 3000 m²). Super moderní vybavení tohoto obřího terminálu zahrnuje :

  • 130 stanovišť pasové kontroly pro přílety, 72 pro odlety
  • 26 stanovišť celní kontroly pro přílety, 8 pro odlety
  • 22 dopravních pásů pro zavazadla
  • 360 odbavovacích pultů, dalších 100 pro cestující bez zavazadel
  • 107 pohyblivých chodících pásů
  • 102 výtahů
  • 83 eskalátorů
Interiér letiště

Dále jsou zde pobočky bank, restaurace, dětské koutky, obchody, autopůjčovny, čekací salonky, VIP hala, toalety apod. Letadlům je k dispozici 120 parkovacích míst, 5 z nich můžou přijmout letadla typu Airbus A380. Lety jsou soustřeďovány do jednoho terminálu, ten je ovšem rozdělený na mezinárodní a vnitrostátní haly. Mezi terminálem a hotelem je pětipatrové parkoviště s celkovou kapacitou 5000 aut.

Letoun Eva Air na letišti Suvarnabhumi, v pozadí kontrolní věž

Plánovaná rekonstrukce[editovat | editovat zdroj]

Je naplánovaná rekonstrukce letiště, která zahrnuje stavbu dalšího terminálu, satelitních naváděcích systémů a postavení dvou dalších ranvejí. Uskutečnění těchto plánů se předpokládá v nejbližších letech a cena se údajně vyšplhá do vysokých čísel.

Příjezd na letiště[editovat | editovat zdroj]

Ranveje letiště po plánované rekonstrukci

Silniční přístup k novému letiště poskytuje řadu nových dálnic, připojených ke stávající bangkockému vnějšímu silničnímu okruhu. Hlavní přístupová cesta je zvýšená ze 2 na 5 pruhovou silnici, která vede z terminálu pro cestující přes severní část lokality na novou Bangkok-Chonburi dálnici.

Letištní hotel[editovat | editovat zdroj]

Kontrolní věž

Novohotel Suvarnabhumi Airport se nachází jen 200 metrů od letištního terminálu. K dispozici je jeho návštěvníkům 612 pokojů, velké otevřené atrium, venkovní bazény, posilovny, sauny a lázeňské centrum - to vše v krásné tropické zahradě. Uvnitř hotelu je salon krásy, nákupní zóna, dětský koutek a služba pro hlídání dětí.