Leselidze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gjačrypš/Leselidze
Гьачрыҧшь/ლესელიძე
poloha
zeměpisné souřadnice:
Časové pásmo: UTC+3
stát: Abcházie Abcházie
Gjačrypš/Leselidze na mapě
Gjačrypš/Leselidze
Red pog.png
Gjačrypš/Leselidze
rozloha a obyvatelstvo
počet obyvatel: 1546 (2011)
správa
starosta: Roman Rabaia

Leselidze (gruzínsky ლესელიძე ; rusky Леселидзе), nebo Gjačrypš (abcházsky Гьачрыҧшь; gruzínsky გეჩრიფში; rusky Гячрыпщ - Gjačrypš) je sídlo městského typu v Abcházii v okrese Gagra, ležící 14 km západně od Gagry na pobřeží Černého moře těsně u hranic s Ruskem. Město protíná železnice, jež spojuje Rusko s Abcházií a Gruzií.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Městečko bylo založeno v 19. století pod jménem Jermolovsk (Ермоловск) dle tehdejšího ruského ministra zemědělství Alexeje Sergejeviče Jermolova, který místo osobně navštívil v roce 1894. Objevily se i teorie, že se místo jmenovalo po generálu Alexeji Petroviči Jermolovovi, ale ty se ukázaly být nepravdivými.[1] V roce 1944 byla osada Jermolovsk přejmenována na Leselidze na počest právě zesnulého gruzínského generála Konstantina Leselidzeho, jenž se vyznamenal během druhé světové války při obraně Kavkazu před Nacisty. Po válce se městečko značně rozšířilo a stalo se vyhledávanou rekreační oblastí. Bylo zde například vybudováno dětské sanatorium a Leselidze se stalo i dějištěm přípravy sovětské fotbalové sborné i některých špičkových sovětských fotbalových nebo házenkářských mužstev.[2] V roce 1975 byla v sídle slavnostně odhalena socha generála Leselidzeho. V roce 1992 pak byla socha během bitvy o Gagru zničena spolu s dalšími gruzínskými památkami.

V témže roce také došlo ze strany abcházské autonomní vlády, válčící s gruzínskou vládou, k přejmenování městečka v rámci degruzinifikace na Gjačrypš podle názvu Geč nebo Gjačqaj, který mělo toto území za dob Abcházského království. Po skončení války fungují v Gjačrypši dvě významná přímořská letovista Geč a Laguna.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Původně žili v městečku převážně obyvatelé ruské a estonské národnosti. Po odtržení separatistické Abcházie od Gruzie a zejména po vyvražďování obyvatelstva během bojů o Gagru v roce 1992 je nynější (2011) počet obyvatel 1546 a jejich složení následovné:[3]

  • 980 Arménů (63,4 %)
  • 215 Abchazů (13,9 %)
  • 146 Rusů (9,4 %)
  • 205 ostatních (13,3 %)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (rusky) Леселидзе, Топонимический словарь Кавказа. Dostupné online na kavkaz_toponyms.academic.ru
  2. (rusky) Якушин Михаил - Вечная тайна футбола. Страница: 40. Dostupné online na www.fb2book.com
  3. (rusky) Sčítání lidu 2011 - www.ethno-kavkaz.narod.ru