Leonid Kulik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Leonid Kulik (před rokem 1942)

Leonid Alexejevič Kulik (rusky: Леонид Алексеевич Кулик, 19. srpna, 1883, Tartu24. dubna, 1942) byl ruský mineralog známý svým výzkumem meteoritů.

Vzdělání získal na Lesním institutu v Sankt Petěrburgu a na univerzitě v Kazani. Během rusko-japonské války sloužil v armádě a poté strávil nějaký čas ve vězení za revoluční politické aktivity. Za první světové války sloužil opět v ozbrojených silách.

Po revoluci se stal instruktorem a učitelem minearologie v Tomsku. Roku 1920 mu byla nabídnuta práce v Mineralogickém museu města Sankt Petěrburg.

První expedici zkoumající tunguskou událost vedl Kulik roku 1921. Sovětská expedice měla získat poznatky z události, které se stala již mnohem dříve, a to 30. června 1908. Uskutečnil průzkum a vyslechl očité svědky. Obešel celou oblast, kde byly padlé stromy, a všiml si, že byly všechny natočeny svými kořeny ke středu. Avšak nenalezl žádné úlomky meteoritu z dopadu.

Během druhé světové války znovu bojoval za svou zemi. Byl zadržen německou armádou a zemřel v koncentračním táboře na tyfus.

Pocty[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]