Leonid Kulik

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Leonid Kulik
Leonid Kulik (před rokem 1942)
Leonid Kulik (před rokem 1942)
Narození 1. září 1883
Tartu
Úmrtí 24. dubna 1942 (ve věku 58 let)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitq196435
Příčina úmrtí Skvrnitý tyfus
Povolání mineralog
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Leonid Alexejevič Kulik (rusky: Леонид Алексеевич Кулик, 19. srpna, 1883, Tartu24. dubna, 1942) byl ruský mineralog, známý svým výzkumem meteoritů.

Vzdělání získal na Lesním institutu v Sankt Petěrburgu a na univerzitě v Kazani. Během rusko-japonské války sloužil v armádě a poté strávil nějaký čas ve vězení za revoluční politické aktivity. Za první světové války sloužil opět v ozbrojených silách.

Po revoluci se stal instruktorem a učitelem minearologie v Tomsku. Roku 1920 mu byla nabídnuta práce v Mineralogickém muzeu města Petrograd.

První expedici zkoumající tunguskou událost vedl Kulik roku 1921. Sovětská expedice měla získat poznatky z události, která se stala již mnohem dříve, a to 30. června 1908. Uskutečnil průzkum a vyslechl očité svědky. Obešel celou oblast, kde byly padlé stromy, a všiml si, že byly všechny natočeny svými kořeny ke středu. Žádné úlomky meteoritu z dopadu ale nenalezl.

Po vpádu nacistických vojsk do Sovětského svazu vstoupil dobrovolně do jednotky domobrany. Během bojů byl raněn a padl do zajetí. Zemřel na tyfus v zajateckém táboře u města Spas-Demensk.

Pocty[editovat | editovat zdroj]

Jeho jménem byly pojmenovány:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]