V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox Itálie obec". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - sídlo světa", tou by se měla nahradit.

Lecce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lecce
Stát vlajka Itálie Itálie
Oblast Apulie
Provincie Lecce
zeměpisné souřadnice:
Výška 49 m n. m.
Rozloha 238.39 km²
Obyvatelstvo
• Počet obyvatel: 91 570
• Hustota zalidnění: 350/km²
Části obce  
Sousední obce Arnesano, Cavallino, Lequile, Lizzanello, Monteroni di Lecce, Novoli, San Cesario di Lecce, Squinzano, Surbo, Torchiarolo (BR), Trepuzzi, Vernole
PSČ 73100
Telefonní předvolba +39 832
Pozice obce na mapě Itálie
Lecce

Lecce je italské město v oblasti Apulie, hlavní město stejnojmenné provincie.

Stotisícové město má nádherně stavební památky postavené ze zdejšího zlatavého vápence. Střed města na náměstí Piazza Oronzo zdobí další ze sloupů označující konec cesty Via Appia, jenž nese bronzovou sochu sv. Oronza, biskupa z Lecce. Dále je tu kostelík San Marco z poloviny 16. století, budova někdejší lóže Palazzo del Sedile a římský amfiteátr z 1. století.

Opodál stojí mohutné Castello ze 16. století s hradbami. Za alejí Luglio pokračuje ulice Via Umberto k baroknímu kostelu Santa Croce, dokončenému v roce 1679, s bohatě zdobeným průčelím a rozetou. V sousedním klášterním komplexu ze 13. století se nachází Palazzo del Governo.

Via Umberto I. zabočuje doleva do ulice Via Principe di Savoia k triumfálnímu oblouku Porta di Napoli, kde stojí překrásný kostel SS. Nicolò e Cataldo z roku 1180. Kostel ve stylu francouzské gotiky dal postavit předposlední Norman Tancredi a vyznačuje se nádherným portálem s arabskými motivy.

Na náměstí Piazza Duomo stojí dóm San Oronzo se sedmdesátimetrovou věží, dále biskupský palác a semináře. Historické centrum uzavírá hradební brána Porta Rudiae.

Zdejší dobrá vína jsou červené a růžové Copertino, Matino a ľAlezio, bílé a červené Leverano a sladké červené Salice Salentino.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Sport[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]