Lapis lazuli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lapis lazuli s dobře viditelnými příměsemi zlatavého pyritu

Lapis lazuli (lat., z perského لاژورد) je hornina, polodrahokam ceněný již od starověku pro svoji výraznou modrou barvu. Lapis lazuli se obvykle vyskytuje jako složenina z modrého lazuritu, dále z kalcitu, sodalitu, pyritu, augitu a dalších příměsí. V hojné míře se nachází v Afghánistánu, Rusku v blízkosti jezera Bajkal[1] a v Chile.

Lapis lazuli, známý též jako lazurit, je ve šperkařství velmi oblíbený nádherný modrý kámen. Nejkvalitnější lapis lazuli je tmavě modrý s drobnými zlatavými skvrnkami tvořenými pyritem. S trochou fantazie si můžeme kvalitní lapis představit jako tmavomodrý kámen posypaný zlatými flitry. Naopak v méně kvalitním lapisu jsou zřetelně viditelné žilky bílého vápence. Obecně lze tedy říci, že čím je lapis lazuli tmavší a obsahuje viditelná zrnka pyritu, která na slunci zlatě září, tím je také kvalitnější, vzácnější a dražší.

V Chile je lapis lazuli považován za národní kámen.

Z mytologického hlediska je lapis považován za velmi mocný kámen. Některé báje dokonce tvrdí, že byl využíván při tradičních šamanských a čarodějnických rituálech. Lapis byl schopný nasát měsíční energii a svému nositeli pak dodával výraznou energii.[zdroj?]

Tento mimořádně krásný kámen, byl také použit na nejznámější posmrtnou masku v dějinách: Maska Tutanchamona. Většinou se u něj nacházejí hojná naleziště pyritu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Lapis lazuli ve Wikimedia Commons

  1. Lapis lazuli z oblasti Bajkalu, geolib.geology.cz