Lapis lazuli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lapis lazuli s dobře viditelnými příměsi zlatavého pyritu

Lapis lazuli (lat., z perského لاژورد) je polodrahokam ceněný již od starověku pro svoji výraznou modrou barvu. Lapis lazuli se obvykle vyskytuje jako složenina z modrého lazuritu, dále z kalcitu, sodalitu, pyritu, augitu a dalších příměsí. V hojné míře se nachází v Afghánistánu, Rusku v blízkosti jezera Bajkal ( Lapis lazuli z oblasti Bajkalu ) a v Chile.

Lapis lazuli, známý též jako lazurit, je ve šperkařství velmi oblíbený nádherný modrý kámen. Nejkvalitnější lapis lazuli je tmavě modrý s drobnými zlatavými skvrnkami tvořenými pyritem. S trochou fantazie si můžeme kvalitní lapis představit jako tmavomodrý kámen posypaný zlatými flitry. Naopak v méně kvalitním lapisu jsou zřetelně viditelné žilky bílého vápence. Obecně lze tedy říci, že čím je lapis lazuli tmavší a obsahuje viditelná zrnka pyritu, která na slunci září jako drobné zlaté flitry, tím je také kvalitnější, vzácnější a dražší.

V Chile je lapis lazuli považován za národní kámen.

Z mytologického hlediska je lapis považován za velmi mocný kámen. Některé báje dokonce tvrdí, že byl využíván při tradičních šamanských a čarodějnických rituálech. Lapis byl schopný nasát měsíční energii a svému nositeli pak dodával výraznou energii.[zdroj?] Tento mimořádně krásný kámen, byl také použit na nejznámější posmrtnou masku v dějinách. Maska Tutanchamona.

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu