Lakušník vodní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Lakušník vodní

Lakušník vodní (Batrachium aquatile)
Lakušník vodní (Batrachium aquatile)
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď: pryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rod: lakušník (Batrachium)
Binomické jméno
Batrachium aquatile
(L.) Dumort.
Synonyma
  • Batrachium radians (Revel) Dumort.
  • Ranunculus aquatilis L.

Lakušník vodní (Batrachium aquatile, syn.: Ranunculus aquatilis) je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o jednoletou až vytrvalou vodní bylinu, která může po vyschnutí růst i na bahnitých substrátech.[1] Lodyha je větvená a lysá, podle stanoviště může dorůstat délky 30−150 cm.[1][2] Listy jsou střídavé, vyskytuje se zde heterofylie, vytváří se lupenité listy plovoucí na hladině (nebo u terestrických forem), čepele jsou na obrysu ledvinité 3–7 laločné až klané. Zato ponořené listy jsou zcela jiné, niťovité, několikrát dlanitosečné s niťovitými úkrojky.[1] Na bázi listů jsou palisty. Květy jsou jednotlivé, oboupohlavné a pravidelné s víceméně kuželovitým květním lůžkem, vykvétají nad hladinou a jsou opylovány hmyzem (entomogamie).[1] Plodní stopka bývá kratší než 5 cm a je kratší než řapík příslušného lupenitého listy.[2][3] Kališních lístků je 5, jsou zelené.[1] Korunních je většinou také pět, jsou bílé, na bázi se žlutou skvrnou.[1] Květy jsou spíš malé (menší než u podobného lakušníku štítnatého (Batrachium peltatum), korunní lístky jsou asi 5–9, zřídka až 10 mm dlouhé.[2] Tyčinek je asi 15–25, pestíků asi 30–40.[1] Plodem je nažka, na vrcholu zakončená krátkým zobánkem, nažky jsou uspořádány na květním lůžku do souplodí. Nezralé nažky jsou chlupaté, za zralosti někdy olysávají, úzký křídlatý lem chybí.[1] Plody se šíří vodou (hydrochorie).[1] Počet chromozómů je 2n=48,[2] jedná se o hexaploid.[3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Druh je velmi variabilní a je rozšířen ve značné části světa, v Evropě, v Asii, Severní i Jižní Americe, v Mexiku, Africe a Austrálii. Ovšem záleží na taxonomii, je rozlišováno více variet a někdy i různých příbuzných druhů. Např. v Severní Americe je rozlišován Ranunculus aquatilis var. aquatilis a var. Ranunculus aquatilis var. diffusus.[1][4] V České republice to je celkem běžný druh, je rozšířen ovšem častěji v nižších polohách.[2] I když je nutno brát v úvahu, že hlavně dříve nebyl ČR odlišován druh lakušník štítnatý, např. Květena ČR ho udává pouze jako varietu B. aquatilis,[1] proto některé údaje o výskytu lakušníku vodního se mohou vztahovat k druhu Batrachium peltatum.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vodní rostlinu, která může po vyschnutí vegetovat i na obnažených dnech. Ve stojatých vodách, popř. pomalu tekoucích, často vytváří monodominantí rozsáhlé porosty nebo porosty smíšené s jinými vodními rostlinami. Je to typický druh vegetace vodních rostlin v mělkých, krátkodobě vysychajících vodách svazu Ranunculion aquatilis, zvláště pak asociace Ranunculetum aquatilis.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f g h i j k HUSÁK, Štěpán; HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil. Batrachium (DC.) S.F. Gray. In HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 1. Praha : Academia, 1988. S. 446-456. (česky)
  2. a b c d e KAPLAN, Zdeněk. Batrachium (DC.) S.F. Grey. In KUBÁT, Karel et. all.. Klíč ke květeně České republiky. Praha : Academia, 2002. S. 121-124. (česky)
  3. a b FISCHER, Manfred A. et al. Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. Linz : [s.n.], 2005. (německy) 
  4. Flóra Severní Ameriky [online]. . Dostupné online. (anglicky)