Laco Déczi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Laco Déczi
Laco na českém festivalu v New York City
Laco na českém festivalu v New York City
Základní informace
Narození 29. března 1938 (77 let)
Bernolákovo, Československá republika
Žánry jazz[1]
Povolání hudebník, skladatel, malíř
Nástroje trubka
Příbuzná
témata
Jazz Celula New York
Website Oficiální web
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Laco Déczi (* 29. března 1938 Bernolákovo) je americký jazzový trumpetista, hudební skladatel a malíř slovenského původu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Od svého vstupu na profesionální hudební scénu před více než padesáti lety byl Laco Deczi jejím enfant terrible a punc výjimečnosti mu zůstal dodnes. Už tehdy směřoval jinam než takřka všichni, kteří v tehdejším Československu hráli jazz. Navzdory převládajícímu trendu intelektuálního, téměř akademicky ukázněného west coast jazzu, byly už Decziho amatérské bratislavské skupiny oddány explozivnímu hard bopu z opačného pobřeží Ameriky a on sám vyznával kult jeho tragicky zesnulého génia Clifforda Browna. Posedlostí touto stylovou orientací dokázal po příchodu do Prahy nakazit i mnohem starší zdejší kolegy, včetně guru českého moderního jazzu Karla Velebného. Když se stal v letech 1963-66 právoplatným členem jeho legendárního SHQ, rozšířil Velebný, podle vzoru eastcoastových comb, původně čtyřčlenné obsazení na kvinteto a zároveň tak uvolnil pojistku k časované mině, která měla už brzy explodovat. V repertoáru i na gramofonových nahrávkách SHQ se objevily první vlaštovky autentického hardbopu, převzaté od Decziho celoživotního vzoru Clifforda Browna (Delilah, Jordu, Kiss And Run). S nástupnickou vlastní skupinou Celula a po emigraci s její americkou podobou Celula New York dokázal poselství Brownovy trubky spojit do působivé symbiózy s elektrickou jazzrockou fúzí Milese Davise, v jejímž duchu se odvíjí Decziho hudba až do současnosti.

Českým filmovým divákům je znám především ze svého účinkování ve filmu Kalamita režisérky Věry Chytilové z roku 1981. V roce 1985 emigroval do Německa a poté v roce 1987 odešel do New Yorku. Laco Déczi je také uveřejněn na seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti, jako důvěrník StB, krycí jméno Kuba, evidenční číslo 25 955.[2]

Svou první desku, Laco Deczi & Cellula Quintet - Pietoso, vydal v roce 1969. Deska byla nahrána ve studiu A pražského rozhlasu 7. - 13. listopadu 1968. Do května 2010 jich vydal 18.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://allmusic.com/artist/laco-deczi-p203188
  2. a b KOUDELKA, Vladimír. Laco Deczi: Když omylem spolkneš granát, udělá se ti špatně…. Zpravodaj městské části Brno-střed [online]. , květen 2010, roč. 19, čís. 5, s. 12. Dostupné online.   (Profil a rozhovor s Lacom Déczim)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • TOMEŠ, Josef, a kol. Český biografický slovník XX. století : I. díl : A–J. Praha ; Litomyšl : Paseka ; Petr Meissner, 1999. 634 s. ISBN 80-7185-245-7. S. 226–227.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]