LGBT práva v Černé Hoře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Duhová mapa Černé Hory

Lesby, gayové, bisexuálové a transsexuálové (LGBT) mohou čelit v Černé Hoře právním problémům,[zdroj?] s nimiž se heterosexuálové nesetkávají.[zdroj?] Mužská i ženská stejnopohlavní sexuální aktivita je v Černé Hoře legální. Domácnosti tvořené stejnopohlavními dvojicemi nemají stejný přístup k právním ošetřením přístupným pro různopohlavní páry.

Život LGBT v Černé Hoře

Legální stejnopohlavní sexuální styk

Černá Hora dekriminalizovala homosexuální sex v r. 1977. Ve stejnou dobu byl legální věk způsobilosti k pohlavnímu styku byl stanoven na 14 let pro obě orientace.

Stejnopohlavní soužití

Země dosud nepřiznává stejnopohlavním párům žádný právní status. Ústava Republiky Černá Hora stejnopohlavní manželství zakazuje.[1]

13. listopadu 2012 vicepremiér Dusko Markovic oznámil, že vláda připravuje zákon dávající určité právní uznání stejnopohlavním dvojicím.[2]

Právní ochrana

27. července 2010 Parlament Republiky Černá Hora přijal antidiskriminační zákon, který zahrnuje sexuální orientaci a genderovou identitu jako zakázanou formu diskriminace. Tímto krokem země splnila jeden z nezbytných požadavků ke vstupu do EU.[3] Gayům a lesbám není zakázána služba v armádě.

Společenský život

Gayové a lesby se můžou setkávat v Černé Hoře s diskriminací a harašmentem. Homofobní postoje a předsudky jsou ve zdejších lidech stále hluboce zakořeněny.[zdroj?]

Gay kultura

Gay scéna je zde velmi málo rozvinutá. První festival hrdosti v Černé Hoře se konal 24. července 2013 v pobřežním městě Budva, což u veřejnosti vyústilo v různé reakce na účastníky pochodu.[4] 20. října 2013 se další gay pride konal v hlavním městě Podgorica, kde násilí ze strany antigay protestujících bylo odráženo policií.[5]

Životní podmínky

Legální stejnopohlavní styk Yes (1977)
Stejný věk legální způsobilosti k pohlavnímu styku pro obě orientace Yes (1977)
Antidiskriminační zákony v zaměstnání Yes (2010)
Antidiskriminační zákony v přístupu ke zboží a službám Yes (2010)
Antidiskriminační zákony v ostatních oblastech (homofobní urážky, zločiny z nenávisti) Yes (2010)
Stejnopohlavní manželství No (Ústavní zákaz od r. 2007)
Jiná forma stejnopohlavního soužití No
Adopce dítěte partnera No
Společná adopce dětí homosexuálními páry No
Gayové a lesby smějí otevřeně sloužit v armádě Yes
Možnost změny pohlaví Yes Nutnost sterilizace
Přístup k asistované reprodukci pro lesbické ženy No
Náhradní mateřství pro gay páry No
MSM smějí darovat krev No

Související

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku LGBT rights in Montenegro na anglické Wikipedii.

  1. Constitution of Montenegro
  2. Montenegro promises gay pride and some marriage rights
  3. Montenegro fulfils EU membership requirement and protects LGBT people from discrimination Archivováno 24. 9. 2010 na Wayback Machine. 28 July 2010.
  4. Budva: Građani ne odobravaju paradu ponosa u svom gradu [online]. Pobjeda.me, 2013-07-23 [cit. 2014-04-11]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2013-08-01. (anglicky) 
  5. Montenegro's gay pride march sparks violence. www.aljazeera.com. Al Jazeera, 20 October 2013. Dostupné online. (anglicky)