LGBT

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Duhová vlajka - symbol LGBT hnutí

LGBT (dříve častěji také GLBT) je zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby.[p 1] Zkratka tak zahrnuje osoby s menšinovým sexuálním zaměřením vůči heterosexuálnímu zaměření (LGB) a osoby s menšinovou sexuální či genderovou identitou (T, příp. též IQ).[1] Užívá se obvykle k souhrnnému označení komunit či hnutí těchto osob a termínů s nimi souvisejících.

Historie pojmu

Období na přelomu 60. a 70. let 20. století v USA krátce po Stonewallských nepokojích v Greenwich Village bývá považováno za počátek moderního homosexuálního hnutí ve světě. Vymezení této menšiny či komunity jako „homosexuální“ však bývá vnímáno jako zjednodušující a zpochybňováno kvůli tomu, že marginalizuje další sexuální menšiny, které sdílejí podobné charakteristiky či osudy.[2] Např. výbor pro gay a lesbické záležitosti Americké psychologické asociace doporučil v roce 1989 autorům odborných textů přistupovat k termínu homosexualita a z něj odvozených výrazů jako k zastaralým a neadekvátním.[3]

S postupnou emancipací jednotlivých menšin se začalo používat sousloví „gay a lesbický“ a od něj odvozená zkratka GL (též G/L nebo G&L), v pozdních 80. letech 20. století doplněná o B pro bisexuální osoby.[4] V souvislosti s oživením veřejného angažmá lidí s transgender identitou („trans lidí“) na přelomu 80. a 90. let[p 2] byla zkratka rozšířena ještě o písmeno T. Přibližně ve stejné době se navíc písmeno L začalo více objevovat na prvním místě zkratky, a to v souvislosti s větším prosazováním lesbické části hnutí a feministického proudu v ní.[4] Vznikla tak obecně užívaná zkratka LGBT.

Nověji se pak objevovalo další rozšíření zkratky o intersexuály, tedy na LGBTI[2] a někdy také o Q reprezentující queer lidi, tedy takové, kterým jsou mantinely tradičních sexuálních a genderových identit úzké.[5] Ačkoli se někdy termín queer používá jako zastřešení všech ostatních menšinových sexuálních identit[6], v jiných zdrojích je stavěn na roveň ostatních a připojován do zkratky LGBTIQ.[7] Písmeno Q též někdy v angličtině představuje tzv. „questioning“, tedy nejisté, nevyhraněné osoby. Objevují se i varianty zahrnující písmena A pro asexuály, U pro „unsure“, C pro „curious“, SA pro „straight allies“ či F pro „fetish“ (jako třeba komunitu lidí vyznávajících životní styl BDSM).[8][9][10][11][12]

Nové zkratky jsou obvykle uplatňovány i zpětně do doby, kdy je LGBT hnutí nepoužívalo nebo ani neexistovalo (což někdy bývá předmětem kritiky).[zdroj?]

Politická podpora

Podporou LGBT se vyznačují levicové strany, směrem doprava podpora klesá.[13]

Poznámky

  1. Transsexuálové se obvykle řadí mezi transgender osoby, v některých zdrojích jsou vedle nich jmenováni zvlášť.
  2. V Česku bylo prvním sdružením transsexuálů občanské sdružení Transforum založené až roku 1998.[2]

Reference

  1. Programové prohlášení Výboru pro sexuální menšiny, Rada vlády pro lidská práva, 3. 11. 2009
  2. a b c Analýza situace lesbické, gay, bisexuální a transgender menšiny v ČR[nedostupný zdroj], Pracovní skupina pro otázky menšin ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamily Stehlíkové, říjen 2007, str. 7 a násl.
  3. American Psychological Association. Avoiding Heterosexual Bias in Language. American Psychologist. Říjen 1991, roč. 46, čís. 9, s. 973-974. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b Michaela Appeltová: Povinnosti máme, je načase získat práva, Gita, genderová tisková a informační agentura, 2. 11. 2007
  5. Dita Jahodová: Svobodný život v maringotkách v ohrožení. A2 č. 24/2009, 25. 11. 2009
  6. František Kůst: Queer, queer theory, queer cinema. Revue pro média č. 9, září 2004
  7. Nejen pro LGBTIQ komunitu. eLnadruhou, 2008
  8. LEBARON, Sarah, Jessica Pecsenye, Becerra Roland, Jon Skindzier. Oberlin College: Oberlin, Ohio. [s.l.]: College Prowler, Inc, 2005. Dostupné online. ISBN 1596580925. (anglicky) 
  9. CHEN, Edith Wen-Chu, Glenn Omatsu. Teaching about Asian Pacific Americans: Effective Activities, Strategies, and Assignments for Classrooms and Communities (Critical Perspectives on Asian Pacific Americans). [s.l.]: Rowman & Littlefield, 2006, ISBN 0-7425-5338-8. Dostupné online. (anglicky) 
  10. BABB, Florence E. After Revolution: Mapping Gender and Cultural Politics in Neoliberal Nicaragua. [s.l.]: University of Texas Press, 2001. Dostupné online. ISBN 0292709005. (anglicky) 
  11. PADILLA, Yolanda C. Gay and Lesbian Rights Organizing: Community-based Strategies. [s.l.]: Haworth Press, 2003. Dostupné online. ISBN 1560232757. (anglicky) 
  12. SWIGONSKI, Mary E., Robin S. Mama, Kelly Ward, Matthew Shepard. From Hate Crimes to Human Rights: A Tribute to Matthew Shepard. [s.l.]: Haworth Press, 2001. Dostupné online. ISBN ISBN 1-56023-257-9. (anglicky) 
  13. http://www.jsmefer.cz/volby_2017

Související články

Externí odkazy