Léon Théry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Léon Théry (16. dubna 1879 - 8. března 1909) byl francouzský automobilový závodník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Léon Théry se k motoristickému sportu dostal jako mechanik, ale už brzy se stal závodním jezdcem. Poprvé se účastnil závodu Paříž-Bordeaux v sezoně 1899. Do roku 1903 dosáhl pozoruhodných výsledků s vozem Décauville, žádný závod ale nevyhrál. Situace se změnila s přestupem k týmu Richard-Brasier v roce 1904.

V závodě o Pohár Gordona Bennetta v roce 1904 na okruhu německým pohořím Taunus zvítězil. Rozdíl mezi jeho nejrychlejším a nejpomalejším kolem byl tři minuty, což byl při délce okruhu 128 kilometrů skvělý výkon. O rok později vítězství v Bennettově poháru, tentokrát ve Francii, zopakoval.

Tak jako ostatní závodníci té doby se i Théry pokoušel založit vlastní firmu, vůz „Théry“ však nepřešel ani přes fázi projektu. Při Grand Prix Francie 1908 opět seděl za volantem vozu Richard-Brasier, kvůli technické závadě však závod nedokončil. Tento závod v Dieppe byl jeho posledním. Léon Théry zemřel na jaře 1909 ve věku pouhých 29 let na tuberkulózu.

Zdroj[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Léon Théry ve Wikimedia Commons V tomto článku byl použit překlad textu z článku Leon Théry na německé Wikipedii.