László Paskai

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
László kardinál Paskai
Znak kardinála Paskaie

László kardinál Paskai OFM (* 8. května 1927 Szeged) je maďarský římskokatolický kněz, františkán, emeritní arcibiskup - metropolita arcidiecéze ostřihomsko-budapešťské, kardinál.

Časný život[editovat | editovat zdroj]

László Paskai se narodil židovským rodičům, kteří konvertovali ke římsko-katolické víry před příjezdem jejich syna a který později zemřel během holokaustu.

Církevní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Studoval ve františkánských řádových školách a také v centrálním semináři a univerzitě v Budapešti, kde získal doktorát z teologie. Kněžské svěcení přijal 3. března 1951. Působil jako kněz v diecézích Oradea a Szeged. Zde byl biskupským ceremonářem, knihovníkem zdejšího semináře, později také prefektem. V letech 1973 až 1978 plnil funkci rektora Centrálního semináře v Budapešti.

V březnu byl jmenován apoštolským administrátorem diecéze Veszprém, biskupské svěcení přijal 5. dubna téhož roku. Od března 1979 byl plnoprávným biskupem této diecéze. Po smrti kardinála Lékaie ho papež Jan Pavel II. jmenoval arcibiskupem ostřihomským a primasem Maďarska. V letech 1986 až 1989 vykonával funkci předsedy Maďarské biskupské konference. V květnu 1994, vzhledem k administrativním změnám, byl změněn název arcidiecéze na Ostřihomsko-budapešťskou.

Dne 28. června 1988 byl jmenován kardinálem. V prosinci 2002, v souvislosti s dovršením kanonického věku, podal rezignaci na výkon funkce arcibiskupa. Jeho nástupcem se stal Péter Erdő.


Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku László Paskai na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]