Kyjevská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kyjevská univerzita
Університет Св. Володимира, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Кіеўскі ўніверсітэт Св. Уладзіміра, Кіеўскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Т. Р. Шаўчэнкі, Императорский Киевский университет Святого Владимира, Імператорський Київський університет Святого Володимира, Müqəddəs Vladimir adına Kiyev Universiteti, Müqəddəs Vladimir adına Kiyev İmperator Universiteti, Mixaylo Drahomanov adına Ali Xalq Təhsili İnstitutu, Mixaylo Drahomanov adına Kiyev Xalq Təhsili İnstitutu, Kiyev Dövlət Universiteti, Taras Şevçenko adına Kiyev Dövlət Universiteti, Taras Şevçenko adına Kiyev Universiteti, Taras Şevçenko adına Kiyev Milli Universiteti, Київський університет імені Тараса Шевченка a Szent Volodimir Kijevi Cári Egyetem
Logo univerzity
Logo
Motto
Utilitas honor et gloria, Utility Honor and Glory, Користь, честь і слава a სარგებელი, პატივი და დიდება
Datum založení1834
Vedení
RektorVolodymyr Buhrov (od 2021)
Počty akademiků
Studentů celkem25 000
Další informace
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíMagna Charta Universitatum, Asociace evropských univerzit, Enterprise Europe Network, ORCID, Univerzitní agentura frankofonie a Mezinárodní asociace univerzit
www.univ.kiev.ua
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hlavní budova Kyjevské univerzity

Kyjevská univerzita, oficiálně Kyjevská národní univerzita Tarase Ševčenka (ukrajinsky Київський національний університет ім. Тараса Шевченка) je univerzita nacházející se v ukrajinském hlavním městě Kyjevě. Byla založena v roce 1834 ruským carem Mikulášem I.[1] jako Univerzita svatého Vladimíra a od té doby několikrát změnila svůj název. Její současný oficiální název nese jméno ukrajinského básníka a umělce Tarase Ševčenka. K roku 2010 tvořilo strukturu univerzity patnáct fakult a čtyři ústavy a celkem na ní studovalo 20 tisíc studentů.

Napětí mezi univerzitou a odbory Priama Dija[editovat | editovat zdroj]

Priama Dija (Přímá akce) je síť nezávislých studentských odborů na Ukrajině zaměřená na vytvoření studentské organizace zdola. Odbory samy o sobě tvrdí, že "bojují proti komercionalizaci vzdělávání s vidinou absolutně svobodného vzdělávání" což, podle jejich tvrzení v letáku[2], překáží zájmům univerzitního a fakultního vedení.

Studentské odbory tvrdí, že jejich aktivisté a aktivistky, stejně tak podporovatelé, jsou pod tlakem vedení univerzity, je jim hrozeno vyhozením z univerzity a že jsou pod dohledem členů tajné služby SBU poté, co provedli „sérií úspěšných akcí (spolu s dalšími mládežnickými organizacemi) proti zavedení poplatků za dříve bezplatné univerzitní služby, proti snižování prostředků na stipendia a proti plánům na přerušení stipendia studentům, kteří dostali byť jedinou známku 3 (tj. C).“

Významní absolventi[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kiev University na anglické Wikipedii.

  1. To the University’s 175th Anniversary. www.univ.kiev.ua [online]. [cit. 2019-12-10]. Dostupné online. 
  2. Snaha potlačiť študentské odbory na Národnej univerzite Tarasa Ševčenka v Kyjeve. Výzva na vyjadrenie solidarity. Priama akcia. April 20, 2010. Dostupné online [cit. 2010-04-20]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]