Kvadrivium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Kvadrivium se skládalo ze čtyř subjektů nebo umění, které bylo vyučováno na středověkých univerzitách poté, co žák absolvoval trivium. Slovo pochází z latiny a znamená čtyřcestí. Znamenalo dokončení studia sedmi svobodných umění.

V systému středověkého školství se kvadrivium skládalo z aritmetiky, geometrie, hudby a astronomie. Ty následovaly po předchozím zvládnutí oborů trivia: gramatiky, logiky (či dialektika, význam těchto slov byl v té době stejný), a rétoriky. Kvadrivium bylo naopak považováno za předstupeň seriózního studia filozofie a teologie. Na mnoha středověkých univerzitách kvadrivium vedlo k získání titulu mistra svobodných umění. Na fakultách vyšší úrovně pak mohl student získat titul bakaláře.

Subjekt hudby v kvadriviu znamenal klasický subjekt harmonie, bylo to vlastně studium proporcí mezi hudebními intervaly. Vztah k hudbě v dnešním smyslu nebyl součástí studia.

V moderním pojetí svobodných umění se dá kvadrivium pokládat za studium čísel a jejich vztahu k fyzickému rozměru času: aritmetika je čisté číslo, geometrie je číslo v prostoru, hudba číslo v čase a astronomie číslo v časoprostoru.